Czytasz: Samochody elektryczne zimą. Czy odpalą?

Samochody elektryczne zimą. Czy odpalą?

Na śląskich drogach coraz częściej możemy dostrzec mijające nas samochody elektryczne. Jak radzą sobie w trakcie mrozów?

Na portalu Silesion.pl pisaliśmy o tym, że wszystkie samochody, bez względu na markę, mogą mieć problem z odpaleniem silnika podczas ponad dwudziestostopniowych mrozów. Okazało się jednak, że nie wszystkie. Najlepiej zimę znoszą... samochody elektryczne!

ZIMA IM NIE ZŁA

Wielu Norwegów decyduje na zakup takich samochodów, właśnie ze względu na ich sprawne funkcjonowanie w trakcie mrozów.

- Auta z serii i3 posiadają dużą pojemność akumulatorów, co daje zasięg minimum 200 kilometrów. Nie ma dzięki temu żadnych problemów z odpalaniem. Jeśli samochód jest naładowany, to wystarczy nacisnąć przycisk ON i ruszamy. Nie musimy się również martwić o zamarznięcie paliwa, jak w przypadku dieslów - wyjaśnia Marcin Wendreński, autoryzowany agent BMW i3 Sikora w Katowicach.

Podobnie jest w przypadku samochodów Tesli - tu możemy nagrzać auto za pomocą kabla (nie baterii). W Tesli oraz BMW możemy ustawić ogrzewanie auta z poziomu aplikacji w telefonie. I tak, jeśli siadając do śniadania włączymy ogrzewanie z telefonu, do pracy pojedziemy już rozgrzanym samochodem.

Istotną cechą, świadczącą o jakości akumulatorów w samochodach elektrycznych, jest system utrzymywania temperatury baterii.

- W przeciwieństwie do elektryków, takich jak Nissan Leaf, który potrafi na zimnie stracić ponad połowę zasięgu, w Tesli ten spadek wynosi około 20%. Przy 400-500 km standardowego zasięgu, 20% nie jest tragedią - tłumaczy Dariusz Lorek z Tesla Blog Polska.

Ponadto, samochody elektryczne przyczyniają się do zmniejszenia ilości spalin, powstania smogu, który zimą występuje bardzo często szczególnie w naszym regionie.

ELEKTRYCZNA POTĘGA

Samochody elektryczne cieszą się coraz większą popularnością. W ostatnim półroczu w Katowicach, sprzedano prawie 30 sztuk z serii BMW i3. W połowie grudnia z kolei powstała przy ul. Murckowskiej pierwsza na Śląsku, a trzecia w Polsce ładowarka Tesla Supercharger.

 

 

Z informacji podanych na Tesla Blog Polska wynika, że BMW, Ford, Daimler i Volkswagen wspólnymi siłami chcą stworzyć sieć stacji pozwalających na naładowanie elektrycznych samochodów. Według ogłoszonego projektu, od rozpoczęcia realizacji planów w 2017 roku do 2020 roku w całej Europie ma powstać aż 400 takich miejsc.

Czytaj więcej