Czytasz: Dzieci namalowały smog dla premiera

Dzieci namalowały smog dla premiera

Wernisaż ekspozycji odbył się na rybnickim deptaku.

Przed halo! Rybnik można oglądać wystawę  prac plastycznych „Dzieci malują smog dla premiera” pokazujących problem zanieczyszczonego powietrza oczami najmłodszych. 

W akcji malowania smogu wzięły udział dzieci z przedszkoli nr: 7, 11, 19, 22, 36 i 41, Społecznej Szkoły Podstawowej im. J. Kukuczki oraz Ogniska Pracy Pozaszkolnej – Zespół "Przygoda”. Prace – w sumie kilkaset – przesłane zostały do premiera polskiego rządu – Mateusza Morawieckiego. W organizacji akcji dzieciom pomagali nauczyciele poszczególnych placówek, rodzice oraz Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS.

Wystawa pokazująca spojrzenie dzieci na problem smogu w mieście jest wyrazem docenienia zaangażowania najmłodszych w kwestie związane z walką o czyste powietrze w Rybniku. Jest to też kolejna okazja – dzięki niezwykłej sugestywności i plastyczności prac – do refleksji w przestrzeni publicznej na temat skutków smogu dla jakości życia rybniczan.

- W tej akcji ważne jest przede wszystkim społeczne zaangażowanie, fakt, że jest to inicjatywa „oddolna”. Dziękuję za to działanie, które z jednej strony jest smutne – dzieci malują szary Rybnik jako miejsce trudne do życia w okresie jesienno-zimowym, z drugiej zaś pozytywne – pokazuje, że miasto nie boi się mówić o problemie smogu - mówił na wernisażu wystawy prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

- Głos najmłodszych w formie pięknych artystycznych rysunków, które są eksponowane w sercu miasta, to znak, że  chcemy zmian. Zachęcam, by głośno mówić o problemie, naciskać w sprawie rozwiązań systemowych. Dziękuję za to, że swoimi rysunkami chcieliście pokazać tym, którzy będą decydować o ważnych dla naszego miasta sprawach w Warszawie, że obecna sytuacja jest nie do przyjęcia, że czyste powietrze powinno być standardem w całej Polsce. Życzę Wam, by takich akcji nie trzeba było kontynuować, byście mogli malować tylko w jasnych kolorach - dodał.

Dla biorących udział w akcji dzieci i młodzieży możliwość wyrażenia swojej opinii na temat zanieczyszczenia powietrza jest bardzo ważna.

- Dzieci wierzą, że ich głos w sprawie problemu zanieczyszczonego powietrza zostanie usłyszany w Warszawie. Nie chcą być więźniami czterech ścian. Nie chcą śniegu oglądać przez szyby, a bałwana lepić od święta. Wyczekiwać deszczu, śniegu i silnego wiatru, aby przegonił smog. Nie chcą żyć w świecie postawionym na głowie, w którym zanieczyszczone powietrze ogranicza ich aktywność. Chcą normalnego dzieciństwa. Mają też nadzieję, że rysunki będą działać na wyobraźnię osób, którym z ekologią nie po drodze - wskazuje Małgorzata Gaszka, pomysłodawczyni i koordynatorka akcji.

Czytaj więcej