Czytasz: Ruszają konsultacje ws. metropolii

Ruszają konsultacje ws. metropolii

W Katowicach rozpoczynają się konsultacje społeczne w sprawie włączenia miasta do metropolii. Podobne decyzje podejmą radni w pozostałych 40 gminach województwa śląskiego.

41 gmin, 2552 km2 i 2 279 560 mieszkańców ma liczyć przyszła metropolia górnośląsko-zagłębiowska. W poniedziałek radni miasta Katowice przyjęli uchwałę wzywającą pozostałe gminy do przeprowadzenia konsultacji społecznych w sprawie przyłączenia ich gmin do metropolii. 

- Po wyjściu Jaworzna, postanowiliśmy wspólnie z trzynastką miast popatrzeć na metropolię nieco szerzej. Poza sercem i mocno zurbanizowanym obszarem przyłączyć tereny potrzebne i konieczne do dalszego rozwoju metropolii - mówił Marcin Krupa w czasie sesji nadzwyczajnej.

Poza miastami należącymi do Górnośląskiego Związku Metropolitalnego i KZK GOP do utworzenia przyszłej metropolii zaproszone zostaną także takie gminy, jak: Kobiór i Bojszowy na południu oraz Tarnowskie Góry, Mierzęcice, Ożarowice i Zbrosławice na północy województwa. 

 

HARMONOGRAM 

Prezydent Marcin Krupa przedstawił także harmonogram wdrażania w życie ustawy metropolitalnej. Konsultacje społeczne potrwają do 11 maja. 24-25 maja Katowice sformułują wspólny wniosek, który zostanie przekazany do wojewody śląskiego. Wniosek zostanie uzupełniony przez opinię Sejmiku oraz wojewody. Zgodnie z przedstawionym planem, 14 czerwca wojewoda przekaże wniosek do MSWiA. Do końca czerwca zostanie wydane rozporządzenie powołujące związek metropolitalny, który rozpocznie funkcjonowanie od 1 lipca.  Do czasu powołania Zarządu Związku, pracami metropolii kierować będzie prezydent Katowic. Do jego zadań należy m.in. opracowanie projektu statutu, projektu uchwały w sprawie pierwszego budżetu oraz zwołanie pierwszego posiedzenia Zgromadzenia w ciągu dwóch miesięcy od utworzenia związku.

W Katowicach ankietę będzie można uzupełnić on-line na stronie http://www.konsultacje.katowice.eu lub w sposób tradycyjny w filiach bibliotek miejskich. Związek ma wykonywać zadania publiczne w zakresie: kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju społecznego i gospodarczego obszaru związku, planowania, koordynacji, integracji oraz rozwoju publicznego transportu zbiorowego. Środki dla związku ma zapewnić m.in. 5-procentowy udział w podatku PIT płaconym przez mieszkańców metropolii. Według obecnych szacunków powinno to być ok. 280 mln zł rocznie.

Czytaj więcej