Czytasz: Rusza Śląska Antysmogowa Liga Debat Oksfordzkich

Rusza Śląska Antysmogowa Liga Debat Oksfordzkich

10 tez, 6 drużyn, 24 młodych oratorów będzie debatować o polityce antysmogowej województwa śląskiego.

18 października faza subregionalna, w której drużyny z subregionu centralnego zawalczą o miejsce w finale. Finał Śląskiej Antysmogowej Ligi Debat Oksfordzkich już 25 października.

Śląska Antysmogowa Liga Debat Oksfordzkich wspiera rozwój licealistów z województwa śląskiego poprzez działania edukacyjne, z uwzględnieniem polityki antysmogowej województwa śląskiego. Podczas bitwy na argumenty, czteroosobowe drużyny z sześciu liceów, zmierzą się w dyskusjach o polityce antysmogowej województwa śląskiego.

Celem Ligi jest popularyzacja uchwały antysmogowej wśród licealistów z województwa śląskiego. Liga odbywa się w dwóch fazach – subregionalnej oraz regionalnej. Eliminacje dla szkół z subregionu centralnego odbędą się 18 października 2017 r. w godzinach 10:00-14:00 w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum. Zwycięska drużyna przejdzie do etapu regionalnego. Finał, w którym zmierzą się uczestnicy z subregionów centralnego, zachodniego oraz północnego, odbedzie się tydzień później  – mówi Patryk Białas, Katowicki Alarm Smogowy.

Debata oksfordzka (uniwersytecka) – rodzaj debaty, w której zdecydowanie zabronione jest obrażanie bądź wyśmiewanie mówców strony przeciwnej. Zadaniem debaty jest dyskusja nad tezą. Debatują przeciwnicy tezy oraz jej obrońcy. Przewodniczy im marszałek, który ma do pomocy sekretarza czuwającego nad czasem i kolejnością wypowiedzi. Typ debaty pochodzi z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

- Dotychczas zorganizowaliśmy dwie antysmogowe debaty oksfordzkie dla młodzieży z katowickich liceów ogólnokształcących. Zachwyciło nas przygotowanie merytoryczne oraz wysoka kultura dyskusji. Pozwala nam to mieć nadzieję, że jest dobrze przygotowana do walki o czyste powietrze - powiedział Paweł Wyszomirski, Fundacja Napraw Sobie Miasto.

Śląska Antysmogowa Liga Debat Oksfordzkich jest współfinansowana ze środków samorządu Województwa Śląskiego.

Tezy tutaj

Regulamin Ligi tutaj

Zasady debaty tutaj

Czytaj więcej