Czytasz: Oddadzą hołd zamordowanym górnikom

Oddadzą hołd zamordowanym górnikom

35 lat temu, 16 grudnia doszło do pacyfikacji kopalni Wujek. Od milicyjnych kul zginęło dziewięciu protestujących górników.

Uczniowie z województwa śląskiego pobiegną dla uczczenia górników z Wujka. Około 400 młodych ludzi wraz z opiekunami przebiegnie pod Krzyż Pomnik. Będą mieli na sobie koszulki z wizerunkami dziewięciu zamordowanych górników. 16 grudnia 1981 r.doszło do pacyfikacji kopalni. Od milicyjnych kul zginęło tam dziewięciu protestujących górników, a kilkudziesięciu innych zostało rannych.

Bieg, w którym uczestniczyć będą także radni sejmiku śląskiego, rozpocznie obchody 35. rocznicy pacyfikacji kopalni.

Uczestnicy uroczystości spotkają się po południu w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego na mszy świętej pod przewodnictwem metropolity katowickiego arcybiskupa Wiktora Skworca. Później przejdą pod Pomnik-Krzyż przy kopalni, gdzie zostaną wygłoszone przemówienia, odbędzie się apel poległych, a na koniec delegacje złożą kwiaty. Hołd zabitym odda prezydent Andrzej Duda.

Przed rozpoczęciem głównych uroczystości w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim kilkudziesięciu działaczy opozycji z czasów PRL odbierze Krzyże Wolności i Solidarności.

16 grudnia 2016 roku w 35. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek o godz. 13.00 w holu Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego  Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przy ul. Medyków 14 odbędzie się  uroczystość złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą wspaniałą postawę lekarzy, pielęgniarek i pozostałych pracowników służby zdrowia, organizujących pomoc górnikom rannym 16 grudnia 1981 roku w czasie pacyfikacji strajku w KWK Wujek.

Uroczystość poprowadzi prof. Grzegorz Opala. Tablica znajdująca się w holu szpitala jest symbolem pamięci o wszystkich pracownikach służby zdrowia nie tylko w czasie pacyfikacji KWK Wujek, ale w całym okresie stanu wojennego.

Rocznicowe obchody zakończy wieczorny koncert w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Artyści po dyrekcją Jerzego Maksymiuka wykonają utwory Ludwiga van Beethovena, Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego i Wojciecha Kilara.

Czytaj więcej