Czytasz: Reakcja policjantów zapobiegła tragedii

Reakcja policjantów zapobiegła tragedii

O dużym szczęściu może mówić 41-letnia mieszkanka Rybnika. Leżącą tuż przy palącej się trawie kobietę zauważyli policjanci z komisariatu Policji w Rybniku-Boguszowicach.

Półprzytomną odciągnęli ją na bezpieczną odległość i udzieli pierwszej pomocy. Dzięki ich szybkiej reakcji nie doszło do tragedii.

Wczoraj około 13.00 policjanci z ogniwa patrolowo-interwencyjnego komisariatu w Rybniku-Boguszowicach patrolowali rejon ulicy Włościańskiej. W pewnym momencie w bliskiej odległości budynku mieszkalnego zauważyli palącą się trawę. Mundurowi natychmiast podjęli interwencję. Tuż przy palącej się trawie leżała kobieta. Była półprzytomna. Policjanci szybko odciągnęli ją na bezpieczną odległość i zaczęli udzielać pierwszej pomocy.

Na miejsce przyjechali strażacy, którzy ugasili pożar oraz karetka pogotowia. 41-letnia rybniczanka została przetransportowana do szpitala. Dzięki reakcji policjantów z Boguszowic nie doszło do tragedii. Śledczy ustalają teraz okoliczności tego zdarzenia, a przede wszystkim jak doszło do podpalenia trawy.

Wypalanie traw to coroczny problem, z którym borykają się służby porządkowe, nie tylko w Rybniku i powiecie rybnickim. Pożary, do jakich dochodzi w wyniku braku kontroli nad ogniem są niebezpieczne nie tylko dla zwierząt czy roślin, ale i dla ludzi.

Przypominamy, że wypalanie traw, łąk, pastwisk i innych nieużytków jest w Polsce zabronione. Zgodnie z przepisami Ustawy o Ochronie Przyrody, a także Kodeksu Wykroczeń za wypalanie traw grozi kara aresztu albo grzywna nawet do 5000 zł. Natomiast w przypadku, gdy ogień niebezpiecznie się rozprzestrzeni i zagrozi zdrowiu lub życiu ludzi, albo budynkom, wówczas można trafić do więzienia nawet na 10 lat!