Czytasz: Produkowali 3 tony tytoniu
Nielegalną fabrykę papierosów w Pszczynie zlikwidowali śląscy mundurowi.

Zatrzymano troje obywateli Ukrainy, przy których znaleziono blisko tonę krajanki, 2,7 tony tytoniu i ponad 7 tys. gotowych papierosów - bez znaków akcyzy. Strata Skarbu Państwa to blisko 2,3 mln zł. Jak podało w środę rano biuro prasowe śląskiej policji, zatrzymane osoby to dwie kobiety w wieku 23 i 24 lat oraz 28-letni mężczyzna. Cała trójka została zatrzymana na gorącym uczynku, gdy zajmowali się obsługą maszyn, pakowaniem i ważeniem nielegalnych wyrobów. W chwili wejścia funkcjonariuszy do pomieszczeń, gdzie odbywała się produkcja, uruchomione były wszystkie maszyny.

Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Katowicach

W wynajętych halach magazynowych krajanka była przerabiana w gotowy do sprzedaży produkt. Wartość towaru funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej oszacowali na blisko 2 mln zł. Straty Skarbu Państwa tytułem niezapłaconych podatków to ponad 2,3 mln zł. Towar trafił już do magazynów śląskiej służby celno-skarbowej.

Biuro prasowe policji przypomniało, że za narażenie Skarbu Państwa na uszczuplenie należności podatkowych zatrzymanym może grozić kara do 2 lat więzienia oraz wysoka grzywna. Z kolei kom. Grażyna Kmiecik z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach przypomniała, że zwalczanie przez służbę celno-skarbową nielegalnego obrotu wyrobami akcyzowymi chroni nie tylko budżet państwa, ale również legalnie działających przedsiębiorców przed nieuczciwą konkurencją; zwalczanie przestępczości akcyzowej to również ochrona konsumentów przed wprowadzaniem na rynek wyrobów z niewiadomych źródeł.

Czytaj więcej