Czytasz: Przesądzone: handel w co drugą niedzielę

Przesądzone: handel w co drugą niedzielę

Dziś projekt wraca do Sejmu. "Jest decyzja polityczna".

Od przyszłego roku zakupy będą możliwe tylko w co drugą niedzielę.

- Jest już w tej sprawie polityczna decyzja - powiedział w rozmowie z radiem Tok Fm Janusz Śniadek, przewodniczący sejmowej podkomisji do spraw rynku pracy.

W czwartek projekt wraca do Sejmu. W podkomisji ds. rynku pracy projektem "Solidarności" zajmą się posłowie. Ograniczenie handlu w niedzielę ma obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku.

Wielkim zwolennikiem zakazu handlu w niedziele jest NSZZ "Solidarność"., a także premier Beata Szydło,  i minister rodziny Elżbieta Rafalska. Nie podziela ich zdania wicepremier Mateusz Morawiecki, więc złagodzono stanowisko, rekomendując ograniczenie zakazu jedynie do co drugiej niedzieli w miesiącu. 

Przeciwna jest Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, która skupia największe sieci handlowe w Polsce, Polska Izba Handlu oarz OPZZ czy Forum Związków Zawodowych, które podkreślają, że wprowadzenie zakazu może spowodować zwolnienia w handlu.

Z wyliczeń Polskiej Rady Centrów Handlowych wynika, że pracę straci powoduz tego 36,4 tys. osób, w tym 20,1 tys. w samym handlu. Zwłaszcza, że praca w niedzielę ma być liczona do poniedziałku, do 6 rano.

Pozostałe osoby mogą stracić pracę w usługach zależnych od handlu, m.in. sprzątanie, ochrona, gastronomia i inne usługi w centrach handlowych. 

Juz wiadomo, że projekt ustawy wymaga wielu zmian. Pierwsze czytanie odbędzie się dopiero na grudniowym posiedzeniu Sejmu. 

Czytaj więcej