Czytasz: Przed nami trudny wieczór i noc. Spadnie sporo śniegu, będzie mocno wiało! Wydano ostrzeżenie

Przed nami trudny wieczór i noc. Spadnie sporo śniegu, będzie mocno wiało! Wydano ostrzeżenie

Synoptycy z IMGW ostrzegają mieszkańców naszego województwa.

Wraz z początkiem stycznia zima daje o sobie znać. IMGW wydał dwa ostrzeżenia dla części naszego województwa, w którym ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu oraz zawiejami śnieżnymi.

– Prognozuje się wystąpienie opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym okresami silnym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej za okres ważności Ostrzeżenia od 40 cm do 50 cm. – informują synoptycy z IMGW.
 Ostrzeżenie dotyczące intensywnych opadów śniegu dotyczy południowej części naszego województwa – powiatu cieszyńskiego, żywieckiego oraz bielskiego. Komunikat ma aż drugi stopień zagrożenia i jest ważny do 3 stycznia, do godziny 12:00. Oznacza to, że w tym czasie przewiduje się pojawienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Drugie z ostrzeżeń dotyczy zamieci śnieżnych.

– Przewiduje się zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane przez zachodni i północno-zachodni wiatr o średniej prędkości od 25 km/h do 35 km/h, w porywach do 65 km/h oraz opady śniegu. – przestrzegają meteorolodzy.
 To ostrzeżenie, podobnie jak powyższe, dotyczy południowej części naszego województwa – powiatu cieszyńskiego, żywieckiego oraz bielskiego. Komunikat jest ważny do 3 stycznia, do godziny 12:00 i ma pierwszy stopień zagrożenia.

Zgodnie z powyższymi ostrzeżeniami IMGW, sytuacja najgorzej wygląda na południu naszego województwa. To właśnie tam spodziewane są najintesywniejsze opady śniegu i najsilniejsze porywy wiatru. W innych częściach województwa śląskiego, będzie spokojniej. W Katowicach, Sosnowcu, Chorzowie czy Pszczynie termometry pokażą w nocy około -3°C,  a opady śniegu w tych miastach będą jedynie przelotne.

Trudne warunki na drogach!

Opady śniegu i wiatr przyczyniają się do utrudnień na drogach.

– Nadchodzące dni na drogach naszego regionu mogą stworzyć wiele zagrożeń, na które kierowcy nie zawsze są przygotowani. Użytkownicy dróg w czasie zmiennej aury muszą mieć świadomość, że na jezdni będzie bardzo ślisko. Padający śnieg, deszcz ze śniegiem albo zamarzająca mżawka stwarzają bardzo duże zagrożenie. W takich warunkach, kierujący pojazdem obowiązany jest zachować szczególną ostrożność. – apeluje śląska policja.