Czytasz: Proletaryat gwiazdą reaktywowanych Odjazdów

Proletaryat gwiazdą reaktywowanych Odjazdów

Ich koncerty na Odjazdach w latach 90. przeszły do historii. Pora napisać ją nowo.

Już 18 listopada katowicki Spodek zadrży w posadach tak, jak za dawnych lat. Twórcy takich hitów, jak „Hej, Naprzód Marsz!”, „Pokój z Kulą W Głowie” i „Jak Ptak”, wracają na Odjazdy.

Potężne, punkowe uderzenie gitar i szczere, życiowe teksty to recepta na sukces jednej z największych gwiazd polskiego punk rocka. Proletaryat jest obecny na scenie nieprzerwanie od trzydziestu lat. Mimo olbrzymiego doświadczenia, zespół nie stracił dawnego pazura i energii. Głównym znakiem rozpoznawczym zespołu pozostają pełne mocy koncerty. Regularni goście oryginalnego festiwalu w Jarocinie, czterokrotnie gościli także na Ojazdach w latach 90.

- Gdy grali „Hej, Naprzód Marsz“ cały Spodek drżał. Przywróciliśmy Odjazdy, żeby poczuć to jeszcze raz. Koncerty Proletaryatu z pierwszego wcielenia tego cyklu pamiętamy do dziś. Chcemy oddać hołd tamtym Odjazdom i zarazem zapoczątkować nowy etap festiwalu - mówi Adam Godziek z More Music Agency, która wraz z Miastem Katowice organizuje reaktywowane Odjazdy.

Występ Oleya i spółki wskrzesi ducha tamtych legendarnych wieczorów, kiedy Spodek rozbrzmiewał ostrymi gitarami i rykiem tysięcy fanów bezkompromisowego grania. Fani muzyki gitarowej mogli tam posłuchać pierwszych w Polsce koncertów takich zespołów, jak Rammstein, Chumbawamba, Therapy?, The Young Gods i Bloodhound Gang.

Pierwsza edycja festiwalu Odjazdy odbyła się w 1986 roku w klubie studenckim „Akant“. Przełomowy dla Odjazdów był rok 1989. Od tamtej pory każdej następnej jesieni Spodek zamieniał się w muzyczne centrum polskiej alternatywy. Po edycji w 2000 roku festiwal został zawieszony i powrócił dopiero jedenaście lat później, ale po trzech edycjach znów zawisł w próżni. Teraz, po trwającej trzy lata przerwie, za sprawą More Music Agency i Miasta Katowice Odjazdy znowu wracają do Spodka! 18 listopada 2017 roku kultowy festiwal znów zgromadzi tuzów alternatywnego grania!

Cały czas można nabywać wejściówki na Odjazdy. Bilety w cenie 70 PLN za miejsce na płycie oraz 99 PLN za miejsce siedzące w sektorach dostępne do nabycia na stronie ticketpro.pl oraz w punktach stacjonarnych w sieciach Empik, Media Markt oraz Saturn.

Proletaryat

Zespół zawiązany w 1987 roku w Pabianicach. Dzięki muzyce osadzonej w tradycji punk rocka oraz tekstom opisującym zwyczajną codzienność, grupa szybko zdobyła szeroką popularność. W latach 90. Proletaryat zyskał status czołowych gwiazd polskiego punk rocka. Zespół był stałym gościem festiwalu w Jarocinie i katowickich Odjazdów. Do największych hitów grupy należą „Hej, Naprzód Marsz!”, „Jak Ptak”, Pokój z Kulą W Głowie”. Obecny skłąd grupy tworzą: wokalista Oley, basista Kacper, gitarzysta Wiciu i perkusista Mały.

Czytaj więcej