Czytasz: Prof. Tadeusz Sławek wystartuje w wyborach!

Prof. Tadeusz Sławek wystartuje w wyborach!

Tylko u nas: Były rektor UŚ ma być kandydatem Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Sejmiku.

 

To może być najmocniejsza kandydatura w tegorocznych wyborach samorządowych. Z naszych informacji wynika, że prof. Tadeusz Sławek będzie jedynką na wspólnej liście Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej w wyborach do Sejmiku Województwa Śląskiego. Były rektor UŚ ma stanąć na czele listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu katowickim.

We wtorek, w czasie manifestacji przed Sądem Okręgowym w Katowicach, prof. Tadeusz Sławek podkreślał, że przyszedł jako zwykły szary człowiek. Mówił, że ludzie obdarzeni zaufaniem w wyborach parlamentarnych „powoli, ale skutecznie demolują przestrzeń publiczną".

- Jesteśmy tu po to, żeby wyrazić sprzeciw wobec takiej sytuacji, w której pewien rodzaj zaciemnienia ideologicznego przebrany za reformatorskie wizjonerstwo, zaczyna zawłaszczać przestrzeń publiczną. Jesteśmy tutaj po to, żeby zedrzeć tę maskę - mówił 3 lipca prof. Sławek.

Tadeusz Sławek to poeta, eseista, literaturoznawca, profesor nauk humanistycznych, były rektor UŚ i niezwykle ceniony autorytet. Zawsze się wyróżniał. Długimi włosami, dżinsami zamiast garnituru i szczupłą sylwetką. Przede wszystkim zaś swoimi wykładami, które jak magnes przyciągały studentów z różnych kierunków. Na stronie Uniwersytetu Śląskiego przedstawiany jest nie tylko jako znakomity naukowiec, ale przede wszystkim człowiek otwarty na problemy innych.

- Jeden z najwybitniejszych reprezentantów współczesnej myśli humanistycznej w Polsce, błyskotliwy umysł, znakomity organizator badań naukowych i życia akademickiego, całkowicie oddany służbie Drugiemu. W sposób charakterystyczny dla wielkich osobowości świata nauki i sztuki łączy funkcje Uczonego i Nauczyciela – Mistrza dla młodszych Kolegów - czytamy na stronie uniwersytetu.

Informacja o starcie prof. Sławka w wyborach nie została jeszcze oficjalnie ogłoszona. Członkowie Platformy Obywatelskiej nieoficjalnie przyznają, że za kandydaturą profesora stoi Jarosław Makowski, kandydat Koalicji na prezydenta Katowic. Wspólnie występowali m.in. w ubiegłym roku apelując do prezydenta Marcina Krupy o podpisanie deklaracji Unii Metropolii Polskich o współdziałaniu w dziedzinie migracji. W tym roku prof. Tadeusz Sławek podpisał list protestacyjny przeciwko reformie szkolnictwa wyższego przygotowana przez Jarosława Gowina. Był także obecny w czasie manifestacji poparcia dla niezależności sędziów.


AKTUALIZACJA 19:40

Prof. Tadeusz Sławek potwierdza swój start w wyborach samorządowych. Skąd ta decyzja, tłumaczy w oświadczeniu przesłanym do redakcji Silesion.pl

 

 

Czytaj więcej