Czytasz: Skandal w zamku kontra sukcesy

Skandal w zamku kontra sukcesy

To już dwa lata. Prezydent Sosnowca podsumował swoje rządy.

 

Wiele się udało, wiele zostaje do zrobienia – zaznacza Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. 

Była konferencja prasowa, były slajdy ze zdjęciami Sosnowca i radni wspierający prezydenta.

- Pokazać mogę tylko to, co najważniejsze, nie zapominam jednak o drobnych sukcesach i inwestycjach, w wielu przypadkach bardzo ważnych dla mieszkańców – podkreślał Arkadiusz Chęciński. Nie zabrakło drobnej kąśliwości wobec poprzednika. - Zastałem miasto bez dokumentacji i bez koncepcji – mówił na temat Kazimierza Górskiego.

500 zł idzie do pierwszej klasy

20 mieszkań dla najlepszych studentów, zwolnienie z podatku od nieruchomości dla planujących zbudować dom jednorodzinny, 1063 rodzinne karty zniżkowe na wejścia do sosnowieckich obiektów, 500- złotowa wyprawka dla pierwszoklasisty, no i urząd miejski czynny w piątki aż do godz. 18.

- Chcieliśmy, by wszyscy, bez konieczności brania urlopu w pracy, mogli załatwić sprawy urzędowej – podkreślał Chęciński.

Co w strefie mieszkańca się nie udało?

- Popularnością wciąż nie cieszy się ulga podatkowa dla remontujących elewację – przyznał prezydent.

Felerne skrzyżowanie

Chęciński podsumował też sosnowieckie inwestycje. Wyliczał, że w trakcie jego rządów powstały m.in. bezpieczne ronda, zmodernizowano torowiska (m.in. w samym centrum miasta), zakupiono nowoczesne autobusy miejskie. Porażka inwestycyjna? Brak przebudowy skrzyżowania DK94 z ulicą Długosza na Zagórzu. Kierowcy wciąż podkreślają, że korki, które tworzą się w kierunku Olkusza są najsłynniejsze w regionie.

Zamek Sielecki bez wykonawcy

- W Sosnowcu spada bezrobocie. Jest niższe niż na Śląsku (spadek: o 2,9 proc. do 2,5 proc. w Katowicach) – wrzuca do puli sukcesów Chęciński. Dodaje też, że w stosunku do zadłużenia jakie widniało na koncie Sosnowca w momencie, gdy przejmował rządy, dzisiaj jest już lepiej. - Spłaciliśmy 30 mln zł długu – mówi. Chętnie mówi też o planowanej budowie Zagłębiowskiego Parku Sportowego oraz bloku operacyjnego w sosnowieckim szpitalu. Nie ukrywa jednak skandalu z remontem skrzydła w Zamku Sieleckim. Miasto straciło 2,5 mln zł dofinansowania, ponieważ nie dogadało się z wykonawcą remontu. Teraz sądzi się z będzińską firmą budowlaną.

Co o prezydencie sądzą mieszkańcy Sosnowca?

 

Czytaj więcej