Czytasz: Prezydent Andrzej Duda w Katowicach: "Spotykamy się w samym sercu Górnego Śląska" [COP24 KATOWICE]

Prezydent Andrzej Duda w Katowicach: "Spotykamy się w samym sercu Górnego Śląska" [COP24 KATOWICE]

W poniedziałek (3 grudnia) rozpoczął się Szczyt Klimatyczny ONZ w Katowicach. Podczas inauguracji przemówił Prezydent RP, Andrzej Duda.

 

Uroczyste otwarcie Szczytu Klimatycznego oraz Szczytu Liderów COP24 w Katowicach odbyło się o godzinie 10:00. Głos zabrał m.in. Prezydent RP, Andrzej Duda.

 – Inauguracja obrad 24. Sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu w roku stulecia odzyskania przez Rzeczpospolitą Polską niepodległości i powrotu na arenę międzynarodową jest dla mnie podwójnie ważna. Po pierwsze dlatego, że organizacja Szczytu Klimatycznego to dowód, że tak jak odrodzona Polska sto lat temu, tak dziś nasz kraj aktywnie działa na rzecz pokojowej współpracy między państwami, opartej na zasadach przestrzegania prawa międzynarodowego, równości, solidarności i wzajemnego szacunku. Po drugie, podobnie jak sto lat temu, Polska jest dziś gotowa do wzięcia swojej części odpowiedzialności za międzynarodowe bezpieczeństwo – tym razem takżew wymiarze polityki klimatycznej. Jesteśmy gotowi wspomóc zaplanowane na najbliższe dwa tygodnie negocjacje nad decyzjami o kluczowym znaczeniu dla przyszłości naszej i przyszłych, kolejnych pokoleń. – powiedział podczas uroczystego wystąpienia Prezydent RP, Andrzej Duda.

Prezydent odniósł się w swojej wypowiedzi także do Katowic, które są tegorocznym gospodarzem COP24.

– Dziś, w tym roku, spotykamy się w samym sercu Górnego Śląska: w Katowicach. To miasto stanowi modelowy przykład, jak prowadzona konsekwentnie przez lata polityka transformacyjna, będąc jednocześnie polityką wrażliwą na czynnik ludzki, pomaga stworzyć dogodne warunki dla rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw w ośrodku przemysłu ciężkiego i wydobywczego. Co więcej, Katowice zaliczane są obecnie do grona najbardziej zielonych miast w Polsce, w którym lasy zajmują ponad 40 proc. ogólnej powierzchni. Czy to przy tym nie zadziwiające, a zarazem symboliczne, że tegoroczna konferencja COP24 odbywać się będzie dokładnie w tym samym miejscu, w którym kiedyś czynna była kopalnia węgla? – dodał Andrzej Duda.

[Szczyt klimatyczny w katowicach, COP24 Katowice]

COP24 potrwa do 14 grudnia. Podczas tej dwutygodniowej konferencji zgromadzeni na Śląsku dyplomaci będą dyskutować o polityce klimatycznej. Początkowo, do Katowic miało przyjechać blisko 20 tysięcy osób - delegacje z blisko 190 krajów. Finalnie, jak poinformowało MSZ na COP24 pojawi się jedynie 60 delegacji narodowych i organizacji międzynarodowych.

Najważniejszym celem COP24 jest sfinalizowanie Programu Prac Porozumienia paryskiego.