Czytasz: Premier Morawiecki przyznał renty specjalne rodzinom zmarłych górników!

Premier Morawiecki przyznał renty specjalne rodzinom zmarłych górników!

„Nic nie zastąpi im straty najbliższych. Podjąłem dziś decyzję o przyznaniu rent specjalnych dla rodzin zmarłych górników” - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Dzisiejszej nocy, po 11 dniach dramatycznej akcji ratowniczej w jastrzębskiej kopalni „Zofiówka’, odnaleziono ciało ostatniego z uwięzionych pod ziemią od 5 maja górników. Jego ciało znajdowało się 900 metrów pod ziemią, pod jedną z wielu konstrukcji w zniszczonym tąpnięciem chodniku. 

Ratownicy odnaleźli poszukiwanego mężczyznę o godz. 23:50, o godz. 2:28 lekarz stwierdził zgon. Zwłoki przetransportowano na powierzchnię.

To piąta ofiara śmiertelna tąpnięcia w Jastrzębiu-Zdroju. W związku z tragicznymi zdarzeniami, premier Morawiecki poinformował na pośrednictwem Twittera, że postanowił przyznać rodzinom ofiar rentę specjalną.

„W wyniku tąpnięcia w Zofiówce na wieczną szychtę odeszło 5. górników. Łączymy się w bólu z rodzinami ofiar i ich bliskimi. Nic nie zastąpi im straty najbliższych. Podjąłem dziś decyzję o przyznaniu rent specjalnych dla rodzin zmarłych górników. Niech spoczywają w pokoju” - napisał Morawiecki. 

Premier podziękował też ratownikom, którzy zaangażowali się w akcję i przez ostatnich 11 dni walczyli o odnalezienie górników.

„Chciałbym podziękować ponad 2 tys. ratownikom i wszystkim osobom zaangażowanym w akcję ratunkową w KWK Zofiówka. Za pracę w najtrudniejszych warunkach i pod presją czasu. Wasza postawa godna jest najwyższego uznania i szacunku. Dziękuję”.

morawiecki twitter żałoba
morawiecki twitter żałoba
morawiecki twitter żałoba

Przypomnijmy: w dniu tąpnięcia, 5 maja, premier Morawiecki, który przebywał tego dnia w regionie, przyjechał do kopalni Zofiówka, by osobiście sprawdzić postępy akcji ratunkowej.

To koniec jednej z najtrudniejszych akcji ratunkowych w historii polskiego górnictwa. W Jastrzębiu-Zdroju trwa ogłoszona przez prezydent miasta Annę Hetman żałoba.