Czytasz: Prawdopodobnie najstarszy festiwal teatralny na Śląsku

Prawdopodobnie najstarszy festiwal teatralny na Śląsku

Tradycji stało się zadość! Już po raz 28. w III Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Batorego w Chorzowie odbył się Festiwal Teatralny.

To jedyna taka okazja, aby podziwiać spektakle przygotowane zarówno uczniów i absolwentów liceum, jak i zaproszonych gości. Niesamowite dekoracje, wspaniała atmosfera i jedyne w swoim rodzaju spektakle- z tego właśnie słynie Festiwal Teatralny.

Od 28 lat jest najważniejszym wydarzeniem dla uczniów Batorego. Wszyscy czekali na niego z zapartym tchem, bo doskonale wiedzą, że Festiwal jest bardzo wyjątkowym czasem, przełamującym szkolną rutynę. Tematy przygotowywanych spektakli są przeróżne -od poważnych sztuk o problemach dnia codziennego, po doprowadzające do łez komedie. Słowem, każdy znajdzie tam coś dla siebie. "Festiwal teatralny jest świetnym wyzwaniem organizacyjnym, które przygotowuje naszych uczniów do podjęcia pracy w niedalekiej przyszłości, ale przede wszystkim rozwija umiejętności związane z najwspanialszą formą sztuki jaką jest teatr."- mówi Maciej Dziaczko, nauczyciel w III LO. Nagrody są przyznawane w 15 różnych kategoriach. Ocenie podlegają m.in promocja spektaklu, gra aktorska, choreografia i scenariusz.

Jury, składające się z 5 osób, po obejrzeniu wszystkich spektakli naradza się i wyłania zwycięzców. Uroczyste rozdanie nagród odbywa się w dzień zakończenia festiwalu. Charakterystycznym elementem Festiwalu jest wystrój szkoły, zgodny z wybranym przez organizatorów tematem. Co roku motyw jest kompletnie inny- była już dehumanizacja, najbardziej znane musicale, kultura i wierzenia Słowian... Co organizatorzy wymyślili tym razem? Tego dowiemy się 20 marca 2017 r. w dzień uroczystej inauguracji! Tradycja pozostanie tradycją. Rok 1991- każdy szanujący się uczeń Batorego wie, że właśnie w tym roku odbył się pierwszy oficjalny Festiwal Teatralny. Oczywiście był on nieco bardziej kameralny niż obecnie, jednak liczył się przede wszystkim kontakt z magiczną sztuką, jaką stał się dla uczniów teatr. Pomysłodawczyni tego wydarzenia, profesor Celestyna Konieczna stale podkreśla, że wystawianie własnych spektakli uskrzydla młodych twórców, jednocześnie rozwijając ich kreatywność i umiejętność pracy w grupie. Jak sama stwierdziła w jednym z wywiadów, pierwszym prawdziwym festiwalem była prezentacja sztuk na podstawie tekstów Sławomira Mrożka. Pani Celestyna wyszła z inicjatywą tego wydarzenia, ponieważ w tym czasie, czyli w 1991 roku, w Polsce ogłoszono Rok Sławomira Mrożka. Co prawda już w latach 70. uczniowie naszej szkoły wystawiali swoje przedstawienia, ale rok 1991 uważany jest za „narodziny” festiwalu. Pomysł profesor Koniecznej zdobył uznanie wśród uczniów, którzy postanowili przyjąć festiwal jako tradycję, jak widzimy kontynuowaną do dziś.

Co roku organizatorami festiwalu są klasy drugie (medialno-teatralna i prawniczo-językowa), które są odpowiedzialne za prawidłowy przebieg całej imprezy. Ich praca polega przede wszystkim na pozyskiwaniu sponsorów, tworzeniu dokładnego harmonogramu spektakli i przygotowywaniu różnych imprez poprzedzających Festiwal, m.in Artystę do kwadratu i noc filmową. Ponadto wymyślają motyw przewodni, do którego nawiązują spektakl inauguracyjny i dekoracja szkoły. W czasie trwania Festiwalu prowadzą również gazetę teatralną- "Maseczkę", w której zamieszczane są recenzje wystawianych dzień wcześniej spektakli. Festiwal Teatralny jest wieloletnią tradycją szkoły, z czego "Batorowcy" są bardzo dumni. Absolwenci chętnie wracają w szkolne mury i biorą czynny udział w imprezie- wystawiają swoje spektakle, piszą recenzję lub najzwyczajniej zasiadają na widowni. Świadczy to o integrującym charakterze wydarzenia oraz o jego popularności wśród uczniów. W Batorym czas upływa od festiwalu do festiwalu, jest to najważniejsze wydarzenie w ciągu całego roku. Mimo że zorganizowanie tak dużej imprezy nie należy do łatwych zadań, "Batorwcy" z przyjemnością poświęcają swój wolny czas, aby uczynić Festiwal jeszcze wspanialszym niż dotychczas. Warto też wspomnieć o sponsorach i patronach, którzy wspierają materialnie i medialnie całe przedsięwzięcie.

Do jednych z najciekawszych dotychczasowych patronatów, jakich udało się pozyskać organizatorom, należą: Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz (kadencja 2010-2015), polski konsulat w Monachium, aktorka Katarzyna Gniewkowska (znana z roli w serialu „Czas honoru”) oraz dyrektor Teatru Korez- Mirosław Neinert. W jednej z edycji festiwalu nasza szkoła miała także okazję przyjemność gościć Dariusza Kmiecika, absolwenta „Batorego”, który poprowadził warsztaty dziennikarskie w ramach festiwalu. W tym roku honorowy patronat nad festiwalem objął Dyrektor Teatru Ślaskiego w Katowicach, Robert Talarczyk Ważnym obyczajem związanym z tą wyjątkową imprezą jest nagroda dla najlepszego spektaklu.

Jest nią możliwość wystawienia zwycięskiej sztuki na deskach teatru zawodowego. Do tej pory były to: Teatr Rozrywki, Teatr Śląski, Teatr Korez oraz Teatr Nowy w Zabrzu. Podsumowując, Festiwal Teatralny to wielkie wydarzenie nie tylko w III LO, ale także w skali regionu. To dzięki niemu wyłoniło się wielu wspaniałych aktorów, choreografów czy reżyserów. Uczniowie marzący o aktorstwie, mogli przekonać się o tym, jak ciężkim kawałkiem chleba jest praca aktora. Teatr w naszej szkole integruje młodzież, a także wychowuje. To dzięki wielu godzinom spędzonym na próbach, czy przy tworzeniu dekoracji, uczniowie uczą się dyscypliny, umiejętności współpracy ponad podziałami oraz obowiązkowości.

Zainteresowanych zapraszamy na naszego fanepage'a XXVIII Festiwal Teatralny. Klaudia Jurek i Magdalena Świerczek Uczennice III klasy medialno-teatralnej.

 

Czytaj więcej