Czytasz: Polacy też ucierpieli w huraganie. Możesz pomóc

Polacy też ucierpieli w huraganie. Możesz pomóc

Parafia polska w Houston organizuje zbiórkę pieniędzy dla ofiar huraganu Harvey, który spustoszył Teksas. Ucierpiało także wiele potomków śląskich emigrantów.

Polonia ze Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza z okręgu Chicago, Nowy Jork, Denver i z Florydy już zaoferowała pomoc dla Polaków poszkodowanych podczas huraganu Harvey. I prosi o kolejne wpłaty.

Potężny huragan Harvey uderzył w Teksas z prędkością ponad 200 km/godz. Spustoszył cały stan. Ucierpieli także potomkowie poslkich emigrantów.  Teksas to bowiem stan, do którego Polacy przybywali licznie.

Polska parafia w Houston

Najbardziej znanym Polakiem, który wyemigrowal do Ameryki był Tadeusz Kościuszko, ktory otrzymał stopień generała saperów w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych i który wsławił sie budowa fortyfikacji w kluczowej dla zwyciestwa armii George'a Waszyngtona bitwie pod Saratogą w 1777 roku.

W latach 1870–1924 3.6 miliona osób opuściło Polskę z przyczyn ekonomicznych i politycznych. Emigracja polska do Teksasu zaczęła się w początkach XIX-ego stulecia, tzn. w czasie, gdy Stany Zjednoczone formowały się jako mocne i zjednoczone państwo. To właśnie do Teksasu docierali głównie emigranci ze Śląska. Pierwsza duża fala polskiej imigracji do Teksasu przypłyneła w 1854 roku, gdy ks. Leopold Moczygemba (franciszkanin) sprowadził z Płużnicy na Śląsku około 150 swoich współbraci, którzy założyli pierwszą kolonię zorganizowaną w USA przez Polaków, i nazwali ją Panna Maria. W 1855 roku przybyło do Galvestonu dalsze 700 osób, a w 1856 roku ponad 500 osób. Niedługo potem, bardziej przedsiebiorczy Polacy dotarli do Houston.

Teraz ich potomkowie potrzebują pomocy.

Adres korespondencyjny dla wszelkich donacji dla Polaków:

Our Lady of Czestochowa Church
1712 Oak Tree Drive
Houston, TX 77080

z dopiskiem "Harvey"

Wpłaty można również dokonać za pośrednictwem portalu square.com klikając poniższy link:

Tu można wpłacać pieniądze dla Polaków, którzy ucierpieli podczas huraganu Harvey w Teksasie

Czytaj więcej