Czytasz: Hymn Unii Europejskiej w samo południe

Hymn Unii Europejskiej w samo południe

Pod hasłem "Polska dla Europy" w całym kraju odśpiewano "Odę do radości"

W 60. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich punktualnie o 12:00 odśpiewano hymn Unii Europejskiej. W Katowicach mieszkańcy naszego regionu zebrali się przy pomniku Harcerzy Września.

Zdaniem inicjatorów akcji, Europa pozostaje niekompletną budowlą, zagrożoną zawaleniem. Konieczne jest połączenie sił, aby wzmocnić jej konstrukcję.

- W obliczu słabnącej gospodarki, malejącego wpływu Europy na zglobalizowany świat, zdominowany przez potęgi kontynentalne, my, Europejczycy, nie możemy zamykać się w granicach narodowych w nadziei że odgrodzenie się murem rozwiąże problemy. Nie ma przyszłości dla państw europejskich które są podzielone i konkurują ze sobą. Powrót do nacjonalizmu będzie nas osłabiać. Stańmy razem to tego wielkiego wyzwania jakim jest bezpieczna Europa i dokończmy budowę jej jedności - czytamy w apelu.

TYMCZASEM W RZYMIE

Jeszcze przed południem przywódcy 27 państw UE podpisali Deklarację Rzymską.

- Będziemy działać wspólnie, w zależności od potrzeb w różnym tempie, podążając jednocześnie w tym samym kierunku - czytamy w Deklaracji.

Premier Beata Szydło po podpisaniu Deklaracji Rzymskiej powiedziała, że jest to początek drogi zmian, które muszą nastąpić we wspólnocie

- Dla Polski najważniejsze jest potwierdzenie jedności i wola państw Unii Europejskiej byśmy razem budowali naszą przyszłość - powiedziała PAP.

 

Czytaj więcej