Czytasz: Podziel się świątecznym posiłkiem!

Podziel się świątecznym posiłkiem!

“Trzeba zjeść, bo się zmarnuje” - upychamy wielkanocne smakołyki, a w ostateczności je po prostu wyrzucamy, bo po prostu przygotowaliśmy za dużo, jak co roku. Nie wyrzucaj jedzenia, tylko się nim podziel!

Co roku ta sama historia - przed świętami “nie ruszaj, bo to na święta”. Około wielkanocnego poniedziałku słyszymy z kolei “zjedz jeszcze, bo się zepsuje i trzeba będzie wyrzucić”. Znamy to i powtarzamy co roku. Obżarstwo to grzech w świetle prawa kościelnego, ale ma też negatywny wpływ na nasze samopoczucie. Nadmiar kalorii sprawia, że jesteśmy ociężali i przybywa nam kilogramów. Te święta mogą się zakończyć inaczej. Zamiast ładować w siebie kolejne porcje ciasta, sałatek i innych dobrodziejstw, które przygotowaliśmy, podzielmy się tymi smakołykami z tymi, którzy obchodzili te święta skromnie, albo w ogóle. Potrzebujący czekają na Twój gest!

Początki akcji "Podzielmy się"

Po raz kolejny w całej Polsce organizowane są zbiórki jedzenia pod hasłem “PODZIELMY SIĘ”. Akcja miała bardzo spontaniczny początek.

fot. Facebook "Podzielmy się"

“- Wszystko zaczęło się w Wielkanoc 2015 jak podszedł do mnie młody bezdomny mężczyzna i poprosił o 2 złote. Powiedziałam mu, że nie dam mu pieniędzy ale mogę kupić mu jedzenie. Poszliśmy do sklepu i tam okazało się, że największym marzeniem mojego nowego znajomego były jajka na twardo. Pomyślałam, że przecież ja mogę pojechać do domu, ugotować mu jajka i przywieźć po kilku godzinach. Umówiliśmy się na popołudnie a ja pojechałam do Babci na Wielkanocne śniadanie. Jak tylko dojechałam do domu to zorientowałam się, że przecież my mamy za dużo jedzenia na stole, na pewno wszystkiego nie zjemy. Wtedy wpadłam na pomysł, żeby napisać na Facebooku do swoich znajomych, aby zamiast wyrzucać jedzenie, które zostało im po Świętach zadzwonili do mnie. Akcja kompletnie przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Przez tydzień po Wielkanocy jeździłam od domu do domu i zbierałam jedzenie od nieznajomych osób.” - wspomina początki akcji Marysia z “PODZIELMY SIĘ” (podzielmysie.pl)

Pierwsza zorganizowana akcja odbyła się na Święta Bożego Narodzenia 2015. Teraz akcja ma już zasięg ogólnopolski.

“Zachęcamy mieszkańców całej Polski do tego, aby zamiast wyrzucić jedzenie, które zostało im po Świętach, zawieźli je do jadłodajni dla bezdomnych i ubogich osób.” - piszą na swojej stronie organizatorzy wydarzenia.

Pomóc można na dwa sposoby - zostając wolontariuszem, który odbierze jedzenie od osóby, które chcą je oddać. Drugi to oddanie naszej nadwyżki z wielkanocnego stołu. Można to zrobić wypełniając specjalny formularz albo na własną rękę zawieść jedzenie.

Punkty z naszego województwa zaangażowane w akcję “Podzielmy się!”

  • Gliwice

Miejsce: Punkt wydawania posiłków Św. Brata Alberta

Adres: ul. Składowa 4

Kontakt: 32 334 50 17

Godziny otwarcia: 24h

  • Katowice

Miejsce: Caritas Parafii p.w. Chrystusa Króla

Adres: ul. Okrzei 314

Kontakt: 52 327 73 55

Godziny otwarcia: Środy w godzinach od 8:00-9:30 i 16:30-18:00

Miejsce: Górnośląskie Towarzystwo Charytatywne

Adres: ul. Jagiellońska 19

Kontakt: 32 251 16 58

Godziny otwarcia: 9.00-19.00

  • Chorzów

Miejsce: Noclegownia

Adres: ul. Katowicka 190

Kontakt: 32 724 35 75

Godziny otwarcia: Całodobowo

Uwagi: Za bunkrem w boczną dróżkę, salon Mazda.

  • Krupski Młyn-Tarnowskie Góry

Miejsce: Dom dla bezdomnych mężczyzn MOPS

Adres: ul. Składowa 4

Kontakt: 32 285 26 81

Godziny otwarcia: Całodobowo

  • Pyskowice

Miejsce: Ośrodek Pomocy Społecznej

Adres: ul. Cicha 1

Kontakt: 32 233 23 55

Godziny otwarcia: Wtorki i środy od 7.30-15.30

Rybnik

Miejsce: Ochronka Parafialna św. Mikołaja

Adres: ul. Małachowskiego 18

Kontakt: 32 422 03 22

Godziny otwarcia: Od wtorku 11.00-14.30

  • Tarnowskie Góry

Miejsce: Dom dla Bezdomnych mężczyzn MOPS

Adres: ul. Sienkiewicza 48

Kontakt: 32 285 26 81

Godziny otwarcia: Od 7.00-15.00

Szczegóły akcji na stronie PODZIELMY SIĘ

Czytaj więcej