Czytasz: PKP przebuduje sześć dworców na Śląsku

PKP przebuduje sześć dworców na Śląsku

Prace mają potrwać do 2023 roku.

PKP S.A. realizuje Program Inwestycji Dworcowych. Inwestycje w woj. śląskim pochłoną ok. 10 proc. zabezpieczonych obecnie środków. Cały program zakłada budowę, modernizację lub przebudowę do 2023 roku blisko 200 dworców w kraju za prawie 1,4 mld zł.

W naszym województwie znajduje się blisko 40 czynnych dworców kolejowych. Z nich, zmodernizowanych ma zostać sześć obiektów. Prace mają być przeprowadzone na dworcach: Częstochowa, Czechowice-Dziedzice, Dąbrowa Górnicza, Dąbrowa Górnicza Gołonóg, Racibórz oraz Sosnowiec Maczki.

W Częstochowie, w połowie tego roku ogłoszony ma zostać - we współpracy z miastem - dwuetapowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny, obejmujący także otoczenie dworca. Planowane zakończenie tam prac to – podobnie jak w Czechowicach-Dziedzicach - 2022 rok.

Dwa zabytkowe budynki dworcowe w Dąbrowie Górniczej zostaną odnowione, a w ich pobliżu powstaną centra przesiadkowe. Do początku 2023 roku ma potrwać przebudowa dworca w Raciborzu. W Programie Inwestycji Dworcowych umieszczona jest też przebudowa monumentalnego zabytkowego obiektu w dzielnicy Sosnowca - Maczkach. W poprzednich latach PKP SA współpracowały z Politechniką Śląską pod kątem umieszczenia tam ośrodka kształcenia kadr kolejowych. Po przerwaniu tego projektu rozpoczęte już prace budowlane zostały wstrzymane.

Czytaj więcej