Opisując Pilzno i jego piwne (i nie tylko) walory, mniej skupiliśmy się na samej okolicy miasta, czyli kraju pilzneńskim. Warto go zwiedzić, jeśli tylko czas nam na to pozwoli. W tym wypadku konieczna będzie jednak wycieczka z przewodnikiem lub własny samochód.
Ok. 40 km na północ (w kierunku Pragi) od Pilzna znajduje się wczesnogotycki zamek przebudowany na pałac, popularnie miejsce wycieczek, a także uroczystości weselnych. Zbiroh, mieszczący się w miejscowości o tej samej nazwie to jeden z najstarszych zamków szlacheckich w Czechach. Zbudowano go w XIII wieku (przebudowa miała miejsce w okresie renesansu i baroku, ostatnia na początku XX wieku), na wysokim wzgórzu. Czekają więc na nas malownicze widoki, ale nie tylko.
To co najmocniej rzuca się w oczy już po wejściu na teren zamku to wolno stojąca wieża warowna. W Zbirohu znajdziemy także palatium z kaplicą o dość nietypowym kształcie (jest szersza niż dłuższa), a na podzamczu – basztę artyleryjską. Jest też najgłębsza w Europie ręcznie stworzona studnia (163 m), dodatkowo o dość niecodziennym kształcie, bo oparta nie na planie koła, a formie zbliżonej do kwadratu.
Na zamku gościły znane osobistości, na przykład przez wiele lat przebywał tu Alfons Mucha z rodziną. Wybitny czeski malarz i grafik, czołowy przedstawiciel secesji i fin de siècle'u miał tam atelier i stworzył tam serię dwudziestu monumentalnych obrazów z scenami z historii Słowian. Pomimo tego, że Mucha znany jest jako plakacista, projektant czechosłowackiego godła i banknotów czy autor grafik kobiet w stylu belle époque, warto wspomnieć i o nieznanym do niedawna wątku z życia artysty. Spore poruszenie wywołało odkrycie dzieł Muchy o tematyce wolnomularskiej – obrazów, szkiców regaliów masońskich, symboli dla czeskich lóż. I tak się akurat składa, że takie wątki przewijają się i w historii samego zamku...
Podczas zwiedzania zobaczymy salon Masoński, poznamy historię zakonu templariuszy i odwiedzimy lochy, które służyły jako więzienie.
A gdy już skończymy zwiedzanie, jest tam także zamkowa karczma - ”U Rudolfovy kratochvíle” i hotel. Noc można spędzić w dawnych komnatach, których właścicielami byli Rudolf II., Karol IV i Zygmunt Luksemburski.
60 km od Pilzna w kierunku zachodnim (praktycznie na granicy z Niemcami) znajduje się zabytkowe miasto Tachov, wzmiankowane po raz pierwszy w 1115 roku. Urokliwie schowane w starych murach z dwudziestomaczterema wieżami, zamkiem i zabytkowymi kościołami.
A także zespołem historycznych budynków, nazywanym Světce. Prawdziwą perełką jest dawna ujeżdżalnia koni.
Dziś koni w Tachovie niestety nie ma, ale zwiedzając obiekt, można poczuć ducha dawnej wielkości tego miejsca. Olbrzymi budynek zaprojektowno z pełnym zapleczem gospodarczym, podziemiami, a także lożami dla gości. Budowla z okresu romantyzmu, datowana na 1830 rok, jest drugą największą tego typu konstrukcją w Europie (tuż za wiedeńską) i z tegoż tytułu, w pewnym sensie, dominuje nad otoczeniem, sprawiając nawet wrażenie niedopasowania do, bądź co bądź, niewielkiego Tachova (niecałe 20 tys. mieszkańców). Obiekt stoi obecnie pusty i przechodzi renowację, czasowo jest jednak wykorzystywany na potrzeby wystaw czy koncertów muzycznych.
Nad maleńkim miastem Kladruby w powiecie Tachov dominuje olbrzymi klasztor, założony w 1115 roku przez Władysława I. Prastare opactwo benedyktyńskie zaliczane było do największych i najbogatszych na ziemiach czeskich i do dziś jest wspaniałym przykładem oryginalnego stylu zwanego barokiem gotyckim.
Za architekturę owej perły odpowiada Czech włoskiego pochodzenia, Jan Blažej Santini-Aichel, który stworzył m.in. ekstrawagancką kopułę, która zdobi klasztorny kościół Wniebowzięcia Matki Boskiej. Kiedy stanie się pod nią na środku w słoneczny dzień, można obserwować fascynujące delikatne różowe światło, przenikające do świątyni, której ściany pokryto symbolami gwiazd. To niezapomniane wrażenia.
Klasztor jest miejscem wielu letnich eventów kulturalnych, koncertów organowych i muzyki poważnej, a także historycznych targów. Magicznie jest także w okresie Bożego Narodzenia, kiedy organizowane są specjalne trasy zwiedzania. Kolejnym (całorocznym) plusem jest położenie. Widoki, jakie rozciągają się z klasztornych ogrodów są wspaniałe.
Więcej informacji na temat Pilzna i kraju pilzneńskiego:
Informacje turystyczne o Czechach:
Przydatne adresy:
Bezpieczne ferie 2019. O czym warto pamiętać?
Kierowca dmuchnął, w alkomacie zabrakło skali
Zmiany w 500+. Ważne dla rodziców, samotnie wychowujących dzieci
Pożegnanie Jana Olszewskiego. "Był nie tylko świadkiem historii, ale jej kreatorem" [WIDEO, ZDJĘCIA]
Napadł na pracownię krawiecką. Rozpoznajesz go?
Najpiękniejsze miasto w Czechach to nie Praga. Zdziwieni? [ZDJĘCIA]
Nocował tam Jan III Sobieski, a Wolfgang Amadeusz Mozart skomponował swą symfonię Nr 6 F-dur. A to dopiero początek...Praski orloj po remoncie wraca na wieżę
Praski orloj jest najbardziej znanym i najstarszym zegarem astronomicznym w Czechach.Czeska Noc Zamków i Pałaców. Gratka dla fanów historii
Będzie można zajrzeć do pomieszczeń na co dzień niedostępnych dla turystów.Nowa atrakcja: Wielki labirynt w polu kukurydzy [ZDJĘCIA]
Wejście i wyjście jest tylko jedno.Trwa Akcja„Bezpieczne Ferie 2019”
Niecodzienna sytuacja w Krzepicach.
Dziś, aby uzyskać 500+ będąc samotnie wychowującym rodzicem, konieczne jest ustalenie alimentów
W Warszawie pożegnano byłego premiera.
Do rozboju doszło w Dąbrowie Górniczej. Policja publikuje wizerunek sprawcy.
UOKiK po raz kolejny sprawdził szczelność masek antysmogowych. Wyniki nie są optymistyczne.
Durczok o Biedroniu: Piękna robota. Szkoda, że dla Kaczyńskiego
Gify na Walentynki. Wyślij drugiej połówce!
Śmiertelnie groźna grypa w woj. śląskim. Zmarło już 14 osób!
Kartki na walentynki 2019. Daj swojej drugiej połówce!
Hit internetu prosto z Sosnowca. Internauci: "Mistrzostwo", "Chęciński zaorał"