Czytasz: Okolice Pilzna: 3 wycieczki, 3 miejsca

Okolice Pilzna: 3 wycieczki, 3 miejsca

Stolica piwa już zwiedzona, a czasu zostało? Podpowiadamy, gdzie się wybrać.

Opisując Pilzno i jego piwne (i nie tylko) walory, mniej skupiliśmy się na samej okolicy miasta, czyli kraju pilzneńskim. Warto go zwiedzić, jeśli tylko czas nam na to pozwoli. W tym wypadku konieczna będzie jednak wycieczka z przewodnikiem lub własny samochód.

Opcja 1: Zamek Zbiroh

Ok. 40 km na północ (w kierunku Pragi) od Pilzna znajduje się wczesnogotycki zamek przebudowany na pałac, popularnie miejsce wycieczek, a także uroczystości weselnych. Zbiroh, mieszczący się w miejscowości o tej samej nazwie to jeden z najstarszych zamków szlacheckich w Czechach. Zbudowano go w XIII wieku (przebudowa miała miejsce w okresie renesansu i baroku, ostatnia na początku XX wieku), na wysokim wzgórzu. Czekają więc na nas malownicze widoki, ale nie tylko.

To co najmocniej rzuca się w oczy już po wejściu na teren zamku to wolno stojąca wieża warowna. W Zbirohu znajdziemy także palatium z kaplicą o dość nietypowym kształcie (jest szersza niż dłuższa), a na podzamczu – basztę artyleryjską. Jest też najgłębsza w Europie ręcznie stworzona studnia (163 m), dodatkowo o dość niecodziennym kształcie, bo oparta nie na planie koła, a formie zbliżonej do kwadratu.

Na zamku gościły znane osobistości, na przykład przez wiele lat przebywał tu Alfons Mucha z rodziną. Wybitny czeski malarz i grafik, czołowy przedstawiciel secesji i fin de siècle'u miał tam atelier i stworzył tam serię dwudziestu monumentalnych obrazów z scenami z historii Słowian. Pomimo tego, że Mucha znany jest jako plakacista, projektant czechosłowackiego godła i banknotów czy autor grafik kobiet w stylu belle époque, warto wspomnieć i o nieznanym do niedawna wątku z życia artysty. Spore poruszenie wywołało odkrycie dzieł Muchy o tematyce wolnomularskiej – obrazów, szkiców regaliów masońskich, symboli dla czeskich lóż. I tak się akurat składa, że takie wątki przewijają się i w historii samego zamku...

Podczas zwiedzania zobaczymy salon Masoński, poznamy historię zakonu templariuszy i odwiedzimy lochy, które służyły jako więzienie.

A gdy już skończymy zwiedzanie, jest tam także zamkowa karczma - ”U Rudolfovy kratochvíle” i hotel. Noc można spędzić w dawnych komnatach, których właścicielami byli Rudolf II., Karol IV i Zygmunt Luksemburski.

Opcja 2: Tachov

60 km od Pilzna w kierunku zachodnim (praktycznie na granicy z Niemcami) znajduje się zabytkowe miasto Tachov, wzmiankowane po raz pierwszy w 1115 roku. Urokliwie schowane w starych murach z dwudziestomaczterema wieżami, zamkiem i zabytkowymi kościołami.

A także zespołem historycznych budynków, nazywanym Světce. Prawdziwą perełką jest dawna ujeżdżalnia koni.

Dziś koni w Tachovie niestety nie ma, ale zwiedzając obiekt, można poczuć ducha dawnej wielkości tego miejsca. Olbrzymi budynek zaprojektowno z pełnym zapleczem gospodarczym, podziemiami, a także lożami dla gości. Budowla z okresu romantyzmu, datowana na 1830 rok, jest drugą największą tego typu konstrukcją w Europie (tuż za wiedeńską) i z tegoż tytułu, w pewnym sensie, dominuje nad otoczeniem, sprawiając nawet wrażenie niedopasowania do, bądź co bądź, niewielkiego Tachova (niecałe 20 tys. mieszkańców). Obiekt stoi obecnie pusty i przechodzi renowację, czasowo jest jednak wykorzystywany na potrzeby wystaw czy koncertów muzycznych.

Opcja 3: Kladruby

Nad maleńkim miastem Kladruby w powiecie Tachov dominuje olbrzymi klasztor, założony w 1115 roku przez Władysława I. Prastare opactwo benedyktyńskie zaliczane było do największych i najbogatszych na ziemiach czeskich i do dziś jest wspaniałym przykładem oryginalnego stylu zwanego barokiem gotyckim.

Za architekturę owej perły odpowiada Czech włoskiego pochodzenia, Jan Blažej Santini-Aichel, który stworzył m.in. ekstrawagancką kopułę, która zdobi klasztorny kościół Wniebowzięcia Matki Boskiej. Kiedy stanie się pod nią na środku w słoneczny dzień, można obserwować fascynujące delikatne różowe światło, przenikające do świątyni, której ściany pokryto symbolami gwiazd. To niezapomniane wrażenia.

Klasztor jest miejscem wielu letnich eventów kulturalnych, koncertów organowych i muzyki poważnej, a także historycznych targów. Magicznie jest także w okresie Bożego Narodzenia, kiedy organizowane są specjalne trasy zwiedzania. Kolejnym (całorocznym) plusem jest położenie. Widoki, jakie rozciągają się z klasztornych ogrodów są wspaniałe.

Więcej informacji na temat Pilzna i kraju pilzneńskiego:

Informacje turystyczne o Czechach:

Przydatne adresy:

  • Zamek Zbiroh: http://www.zbiroh.com/en/
  • Klasztor w Kladrubach: https://www.klaster-kladruby.cz/en