Czytasz: Pilne! GIF wycofuje lek ratujący życie

Pilne! GIF wycofuje lek ratujący życie

GIF zarządził natychmiastowe wycofanie leku dla alergików

Pacjenci są proszeni o pilny zwrot do aptek serii leku zawierającego epinefrynę: EpiPen Jr. i EpiPen Senior – poinformował Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

Jak czytamy w apelu GIF, ma to związek z informacją od wytwórcy leku o wystąpieniu w Japonii dwóch przypadków wad elementu dozującego w urządzeniach EpiPen.

EpiPen to automatyczny wstrzykiwacz jednorazowy (auto-strzykawka) z adrenaliną (epinefryną), stosowany w celu domięśniowego podania roztworu w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego (anafilaksji). Może on wystąpić u niektórych osób w wyniku m.in. uczulenia na jad owadów błonkoskrzydłych, pokarm (orzeszki ziemne, seler, jajko kurze, cytrusy i in.), niektóre leki, lateks i inne.

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął więc decyzję o wycofaniu z obrotu serii EpiPen Jr. (Epinephrinum) 0,15 mg/dawkę (serie 5ED824G, 6ED117AA) i EpiPen Senior (Epinephrinum) 0,3 mg/dawkę (6FA293P), ponieważ niewstrzyknięcie tego leku może stwarzać zagrożenie dla życia i zdrowia pacjenta, u którego wystąpi reakcja alergiczna. A jest to właśnie lek, ratujący życie.

Główny Inspektor Farmaceutyczny informuje, że obowiązkiem wytwórcy, a jest nim firma Meda Pharmaceuticals Sp. z o.o., jest określenie trybu oraz zakresu zwrotu bądź wymiany wadliwego produktu leczniczego EpiPen.

Meda Pharmaceuticals Sp. z o.o.: pod numerami tel.: (12) 446 54 91 oraz tel.: (12) 446 54 92 uruchomiła infolinię dla pacjentów.

Czytaj więcej