Czytasz: Pierwszy festiwal Teatru Śląskiego: Open the door [MAMY BILETY]

Pierwszy festiwal Teatru Śląskiego: Open the door [MAMY BILETY]

W dniach 21-30 września w Katowicach odbędzie się I Edycja Międzynarodowego Festiwalu Open the door.

Organizowany przez Teatr Śląski festiwal, w całości poświęcony jest osobom zapomnianym przez społeczeństwo. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce. Widzowie będą mogli poznać historie ludzi niepełnosprawnych, chorych czy zmuszonych do opuszczenia domów.

Artyści i aktorzy, biorący udział w wydarzeniu, często sami doznali wykluczenia, i poprzez sztukę dzielą się swoimi doświadczeniami, prowokując do refleksji. Dyrektor Teatru Śląskiego i jednocześnie Dyrektor Artystyczny festiwalu, Robert Talarczyk, o jego idei mówi:

"To festiwal, w którym przełamujemy bariery. Pokazujemy różnorakie spektakle, w różnych formach teatralnych, zarówno przed teatrem, w teatrze, jak i w Muzeum Śląskim. 

Jednocześnie zapewnia o kontynuacji projektu w przyszłości

"Chcemy, żeby ten festiwal na stałe zaistniał w tkance artystycznej nie tylko miasta, ale również Polski, a może i Europy, bo takiego festiwalu w tej części Europy z całą pewnością nie ma." 

W ramach festiwalu do miasta przyjadą artyści z Izraela, Hiszpanii, Czech, Meksyku, Rosji i Polski. W repertuarze festiwalu, oprócz przedstawień teatralnych, znajdują się również warsztaty, spektakle plenerowe, projekcje i czytanie performatywne.

Przedstawienia będzie można obejrzeć w Teatrze Śląskim, Muzeum Śląskim, na ulicach Katowic oraz na Scenie w Galerii Katowickiej. Aleksander Poltier, Marketing Manager Galerii Katowickiej, również zachwyca się inicjatywą:

"Poruszane będą naprawdę ważne tematy: wykluczenia społecznego, odrzucenia, niezrozumienia. Artyści udowodnią jednak, że o niepełnosprawności jak najbardziej można mówić z humorem i pogodą ducha."

Festiwal zainauguruje w piątek nagradzany spektakl "Pod presją" Mai Kleczewskiej. Więcej informacji na stronie internetowej Teatru Śląskiego. 

Do rozdania mamy dwie podwójne wejściówki do odebrania w kasie teatru za symboliczną złotówkę:

"Pod presją" reż. Maja Kleczewska, inauguracja festiwalu - 21 września / Duża Scena / godz. 19.00 

"Całe życie w dresach" - Ba-qu Teatr z Poznania, festiwal open The Door - 22 września / Scena w Galerii / godz. 20.30 

Wystarczy przesłać swoje imię i nazwisko na adres: anetadynowska@gmail.com 
Decyduje kolejność zgłoszeń.