Czytasz: Pierwsza taka operacja. Pacjent: „ja jeszcze zatańczę”

Pierwsza taka operacja. Pacjent: „ja jeszcze zatańczę”

- Udało się! - nie kryją zadowolenia specjaliści z czeladzkiego szpitala. Powód? Pierwsza w województwie śląskim operacja wszczepienia endoprotezy nowej generacji.

Częsty ból, problemy z poruszaniem. Tak do niedawna wyglądała codzienność 63-letniego Ryszarda Parzocha. Czeladzianin od lat cierpiał na chorobę zwyrodnieniową stawu biodrowego. Jako pierwszy w naszym regionie przeszedł właśnie operację wszczepienia endoprotezy nowej generacji.

Pacjent szybciej odzyska sprawność

- Wyjątkowość zabiegu polegała na tym, że – dzięki porowatości panewki – uzyskujemy lepszą, pierwotną stabilizację panewki w kości, co oznacza wcześniejsze podjęcie obciążania kończyny – wyjaśnia dr Marek Bożek, specjalista ortopeda-traumatolog. Dodaje, że pacjent otrzymał najnowszej generacji panewkę stawu biodrowego mocowaną pressfitowo. - Czyli poprzez wbicie w lożę kostną. Brzmi skomplikowanie, ale docelowo droga do sprawności staje się dużo prostsza – podkreśla dr Bożek.

Endoproteza jest stabilna

Ale to nie koniec. Dodatkowo korzyścią dla chorego jest fakt, że dochodzi do lepszego zrostu kostnego między kością a endoprotezą. - Panewka ta – w wersji G7 – umożliwia większe zastosowanie wkładek, co poprawia stabilność endoprotezy – zaznacza specjalista. Dodaje, że taka operacja to także poprawa komfortu pracy lekarzy. - Do implantacji panewki wykorzystane zostały nowe narzędzia, a wszystko to zmierza do zmniejszenia ryzyka błędu śródoperacyjnego – zaznaczają w czeladzkim szpitalu.

Wróci do... tańca towarzyskiego

Jak czuje się pacjent? Pan Ryszard przyznaje, że wszystko jest w porządku. Z zawodu jest budowlańcem, ale jego wielką pasją stał się taniec towarzyski. 63-latek nie ukrywa, że będzie chciał jeszcze zatańczyć.

Operacja wszczepienia endoprotezy, którą przeprowadzono w czeladzkim szpitalu, była pierwszą tego typu w woj. śląskim i jedną z pierwszych w Polsce.

CZYTAJ TAKŻE: OPERACJA ZAĆMY. W POLSCY CZY CZECHACH?

Czytaj więcej