Czytasz: Paszport z powstańcami śląskimi na stulecie

Paszport z powstańcami śląskimi na stulecie

Każdy kto złoży wniosek o wydanie paszportu otrzyma dokument według nowego wzoru.

Specjalna edycja „paszportu na stulecie” zawiera nowe motywy graficzne stron paszportowych. Nawiązują do obchodzonego w tym roku 100-lecia odzyskania niepodległości. Część motywów została wybrana w drodze internetowego głosowania. O mały włos a znalazłby się tam propagandowy pomnik z czasów Polski Ludowej z... komunistycznym symbolem sierpa i młota. 

 

Najwięcej głosów otrzymały: Kopiec Czynu Niepodległościowego Mogiła Mogił, Gabriel Narutowicz i Orzełek Legionowy. W paszporcie znajdą się także grafiki przedstawiające Bitwę Warszawską, Order Virtuti Militari oraz twórców Polskiej niepodległości, m.in. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa i Gabriela Narutowicza. Ze śląskich akcentów, na stronie 17 znajdziemy Wojciecha Korfantego. Strony 32 i 33 poświęcone są Powstaniom Śląskim.

Nie musisz wymieniać paszportu

Dotychczasowy wzór polskiego paszportu biometrycznego funkcjonuje od 2006 roku. Konieczność zapewnienia wysokiego poziomu zabezpieczeń wymaga, aby średnio raz na dekadę zmieniać jego wzór. Zmiana wyglądu paszportu nie oznacza jednak konieczności jego wymiany przez wszystkich obywateli. Dotyczy ona tych osób, których dokument straci ważność lub zdecydują się wyrobić paszport po raz pierwszy. Osoby, które złożą wniosek o nowy paszport, otrzymają go w terminie do 30 dni. Każdy, kto złożył wniosek o paszport, może sprawdzić na stronie obywatel.gov.pl, czy jego dokument jest już dostępny do odbioru.

Według danych Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA, które zajmuje się m.in.  przygotowywaniem dokumentów, co roku wydawanych jest około 1,3-1,4 miliona paszportów. W 2016 r. było to 1 mln 334 tys. dokumentów paszportowych, a w 2017 r. – 1 mln 452 tys. Tylko we wrześniu tego roku wydano 132 tys. paszportów.