Czytasz: Para prezydencka dziś w bazylice w Panewnikach

Para prezydencka dziś w bazylice w Panewnikach

Jak dowiedział się Silesion.pl, dzisiejsze konstytucyjne obowiązki prezydenta, mają mu nie przeszkodzić w dotarciu do Katowic.

„W piątek, 8 grudnia, będziemy gościć w bazylice Prezydenta Rzeczypospolitej Pana Andrzeja Dudę wraz z małżonką” - chwali się na swojej stronie internetowej panewnicka parafia. Zaznacza, że na spotkanie z parą prezydencką liczyć mogą dziś nieliczni – tylko osoby ze specjalnymi zaproszeniami. Ale efekt wizyty zobaczą też ci bez zaproszeń. W telewizji, podczas tegorocznej Wigilii.

- Koncert bożonarodzeniowy z udziałem czołowych gwiazd polskiej estrady, będzie można oglądać w TVP1 w Wigilię Bożego Narodzenia o godz. 20.20 – zaznaczają franciszkanie z Katowic.

Msze święte przeniesione. Zakonnicy apelują o wyrozumiałość

Zakonnicy nie ukrywają, że wizyta głowy państwa wiąże się z wieloma utrudnieniami w funkcjonowaniu parafii. Już w środę i czwartek wszystkie nabożeństwa po godz. 10 odbywały się w kościelnej krypcie. W piątek zaś – odbywać będą się tu już wszystkie msze święte. Co ważne, na te o godz. 17 i 18.30 będzie można wejść do krypty tylko od strony Kalwarii. - Prosimy o życzliwość i wyrozumiałość – apelują franciszkanie. - Jest to bardzo ważne wydarzenie i bardzo trudne logistycznie – zaznaczają.

Torebkę lepiej zostawmy w domu

To jednak nie koniec reguł, które rządzić będą w piątek panewnicką bazyliką. W związku z koniecznością zachowania najwyższego bezpieczeństwa, wierni wybierający się do krypty na msze popołudniowe, proszeni są o niezabieranie ze sobą toreb i plecaków.

- Prosimy też, żeby wybierać się na msze wcześniej, tak by wieczorem wszyscy mogli się pomieścić w krypcie – apeluje parafia. Dodatkowo do soboty do godz. 6 nie będzie adoracji Najświętszego Sakramentu.

Zmiana na stanowisku premiera i konstytucyjne obowiązki Prezydenta RP, zapowiedziane w Warszawie na godzinę 16, jak zapewniono Silesion.pl, mają nie przeszkodzić Andrzejowi Dudzie w dotarciu na koncert do panewnickiej bazyliki.

Szopka z Jezuskiem sprowadzanym z Betlejem

W związku z nagraniem koncertu bożonarodzeniowego w Panewnikach, zakonnicy wcześniej rozpoczęli budowę tutejszej, słynnej w całej Polsce szopki. Stajenka wznoszona od początku XX wieku w bazylice św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach, jest jedną z największych w Europie.

Szopka budowana jest z bali i desek jodłowych. Nad szopką rozciąga się namalowane na płótnie sklepienie niebieskie, przedstawiające wigilijną noc nad Katowicami. Wewnątrz rozstawiane są figury z gipsu, drewna i masy żywicznej. Najstarsze z nich wykonano w drugiej połowie XIX w. (pastuszek z barankiem i kobieta z dzbanem z drewna lipowego), a figury Maryi i Józefa mają po 95 cm. Co ciekawe, figurka Dzieciątka Jezus, długości 44 cm, sprowadzona została staraniem ojca Damiana Szojdy w 1981 roku z Betlejem.

Czytaj więcej