Czytasz: Rehabilitacja, integracja i zabawa!

Rehabilitacja, integracja i zabawa!

Przy Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka otwarto plac zabaw do dyspozycji pacjentów i mieszkańców. Pomógł znany youtuber z Wodzisławia Śląskiego.

Huśtawki, zjeżdżalnia, platforma do balansowania, bujany konik i wiele innych przyrządów służących do zabawy pojawiło się przy Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II w Katowicach. Plac Zdrowia i Zabawy, który został dziś oficjalnie otwarty, jest wyjątkowy nie tylko ze względu na lokalizację. Sprzęty zostały dostosowane do potrzeb dzieci niepełnosprawnych i pojawiły się dzięki internautom.

Otwarcie placu Zdrowia i Zabawy przy Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach:

Jest to najprawdopodobniej pierwszy w naszym regionie przyszpitalny plac zabaw tego typu. Całość inwestycji była możliwa dzięki youtuberowi. Znany szerokiej publiczności jako Rezigiusz, 21-latek z Wodzisławia Śląskiego - Remigiusz Wierzgoń, postanowił pomóc dzieciom i to nie po raz pierwszy. Wcześniej dzięki przeprowadzonej zbiórce sfinansował maszynę rehabilitacyjną dla dzieci w Jastrzębiu-Zdroju. Teraz udało mu się w ciągu jednego dnia uzbierać ponad 300 tysięcy złotych.

- Dlaczego dzieciaki? Bo na to zasługują. To także moi widzowie, którzy mnie wspierają, dlaczego więc nie wykorzystać tej trampoliny, jaką jest internet i nie pomóc? To od tych dzieci zależy przyszłość naszego kraju - mówił Remigiusz Wierzgoń, youtuber “Rezigiusz”, właścieciel sklepu internetowego z odzieżą - Celem tej akcji było stworzenie placu zabaw dla tych dzieci, które nie mogą się bawić na normalnym placu zabaw.

Wdzięczność okazały dzieci, które chwilę po otwarciu już “testowały” nowy plac zabaw. Słowa podziękowania popłynęły również od pracowników szpitala, którzy nie kryli zaskoczenia. Kwotę 300 tysięcy złotych na budowę placu Rezigiusz uzbierał w jeden dzień. Internauci okazali wielkie serce, a Youtube ma niesamowitą moc - powiedział dyrektor GCZD Marian Kreis.

- Placu zabaw brakowało, by po wizycie u specjalisty przyjść i odetchnąć, odstresować się, dlatego tak cieszy nas to dzisiejsze otwarcie - mówił dyrektor Kreis. - My mamy środki na leczenie, ale nie mamy na place zabaw. Sytuacja wszystkich szpitali w Polsce jest taka sobie. W miarę możliwości staramy się przede wszystkim leczyć, a dzięki pomocy darczyńców staramy się ten proces w jakiś sposób złagodzić.

Stolik sensoryczny, platforma do balansowania, zestaw brzdąc z instrumentami, karuzela i huśtawka dla niepełnosprawnych oraz kiwak czy budka krasnoludka. To nazwy urządzeń do zabawy, ale też do rehabilitacji. Jak przyznaje Tomasz Łosień, fizjoterapeuta, plac zabaw będzie spełniać także funkcję sali rehabilitacyjnej.

- Począwszy od podłoża, skończywszy na przyrządach ten plac zabaw jest wyjątkowy. My, fizjoterapeuci, traktujemy to miejsce jako przedłużenie rehabilitacji, która odbywa się na oddziale. Niewykluczone, że w przyszłości będziemy przeprowadzać terapię na tym placu zabaw - powiedział Tomasz Łosień, koordynator fizjoterapii w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka. - Nie ma przeszkód, aby dzieci z zewnątrz tutaj przychodziły i bawiły się z naszymi pacjentami. Zatem rehabilitacja, zabawa i integracja - wszystko w jednym miejscu.

Czytaj więcej