Czytasz: Orkan Ksawery w Polsce! Prędkość wiatru do 150 km/h!

Orkan Ksawery w Polsce! Prędkość wiatru do 150 km/h!

Orkan Ksawery w Polsce sieje zniszczenie. We Wrocławiu leżą powalone drzewa. W Tatrach orkan Ksawery prędkość wiatru może osiągnąć na poziomie 150 km/h

AKTUALIZACJA 22:00

W Katowicach powalone drzewa i brak prądu! Straż pożarna nie nadąża z przyjmowaniem zgłoszeń. Czytelnicy zgłaszają nam, że z okien widzą gnane wichurą po ulicach kubły na śmieci i gałęzie... Piszcie, co się dzieje u Was i uważajcie na siebie tej nocy!

Wcześniej pisaliśmy:

Orkan Ksawery przyszedł do nas z zachodu. We Wrocławiu wieje z prędkością ponad 100 km/h, łamiąc gałęzie i przewracając drzewa. Przez orkan Ksawery na kolei są ogromne opóźnienia, sięgające ponad 200 minut. W nocy orkan Ksawery powinien dotrzeć w góry. W Tatrach orkan Ksawery może osiągnąć prędkość 150 km/h!

Orkan Ksawery: Prędkość wiatru do 150 km/h

Orkan Ksawery przyniósł poważne szkody we Wrocławiu. Na ulicach leżą powalone drzewa. Orkan Ksawery porywa wózki sklepowe z parkingu przy jednym z marketów. Wiatr zniszczył również metalowe ogrodzenie obok placu budowy.

Gdzie jest orkan Ksawery? MAPA

Orkan Ksawery wyrządził także spore szkody na kolei. Z powodu drzew powalonych na tory wiele pociągów ma opóźnienia, sięgające ponad 3 godzin!

Opóźnienia pociągów z powodu orkanu Ksawery: Wrocław Główny

Opóźnienia pociągów z powodu orkanu Ksawery: Szczecin Główny


W Polsce dość rzadko pojawiają się tak silne zjawiska jak orkan. Jednak jego skutki mogą być naprawdę poważne. W kilku zachodnich województwach IMGW wydało ostrzeżenie o drugim stopniu zagrożenia. Obowiązuje ono dla województw zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego i łódzkiego. Tu orkan Ksawery może wyrządzić spore szkody.

Kiedy orkan Ksawery przyjdzie do Polski?

Ostrzeżenie IMGW przed orkanem Ksawerym obowiązuje od czwartku, 5.10, od godz. 14, do godz. 23. Wiatr będzie silny - od 35 do 50 km/h, ale prędkość wiatru może wzrosnąć w porywach do 95km/h, a miejscami nawet do 115 km/h. Orkan Ksawery wiać będzie z zachodu i południowego zachodu. Wgórach może osiągnąć prędkość 150 km/h.

To, że orkan Ksawery w Polskę uderzy 5.10.2017, jest praktycznie pewne. Meteorolodzy z IMGW szacują prawdopodobieństwo wystąpienia silnego wiatru na poziomie 95 proc.

Jak się przygotować na orkan Ksawery?

Silny wiatr, jaki przyniesie ze sobą orkan Ksawery, może być szczególnie niebezpieczny w zachodniej części kraju. Mieszkańcy tych województw powinni zrobić kilka rzeczy przed wyjściem z domów w czwartek. Jak przygotować się na orkan Ksawery?

Podstawa to uprzątnięcie z ogrodów i balkonów przedmiotów, które może porwać orkan Ksawery - doniczek, narzędzi, worków z segregowanymi odpadami, zabawek dla psów, prania itp. Właściciele knajpek z kolei muszą schować w czwartek meble ogrodowe sprzed lokali.

Warto też zwrócić uwagę na to, gdzie parkujemy - najlepiej unikać miejsc pod drzewami. Silny wiatr wiejący podczas orkanu Ksawery może połamać gałęzie, a nawet drzewa, które mogą spaść na zaparkowane samochody.

Czytaj więcej