Czytasz: Orkan Ksawery w Śląskiem. Ponad 700 interwencji straży i poszkodowani [aktualizacja]

Orkan Ksawery w Śląskiem. Ponad 700 interwencji straży i poszkodowani [aktualizacja]

8 ofiar śmietelnych i setki interwencji straży pożarnej w całej Polsce, to bilans wciąż trwającego Orkanu Ksawery.

AKTUALIZACJA

W piątek o godzinie 8.00 rano odbędzie się wideokonferencja szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka z wojewodami i komendantami wojewódzkimi Państwowej Straży Pożarnej - informuje MSWiA.

Jarosław Wieczorek w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego
Jarosław Wieczorek w WCZK

1.00

Już ponad 700 interwencji. W akcjach bierze udział blisko 1700 strażaków: 700 PSP i ok. 1 tys. OSP. Dotychczasowy bilans podawany przez służby wojewody, to  trzy osoby ranne, kilkanaście uszkodzonych dachów, uszkodzone trakcje kolejowe, 104 tys. odbiorców bez prądu.

W związku z sytuacją pogodową, w nocy w Katowicach zebrał się Wojewódzki Sztab Zarządzania Kryzysowego z udziałem wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka.

00.21

Z informacji przekazanych przez straż pożarną i policję wynika, że z powodu przechodzącego nad Polską Orkanu Ksawery jedna osoba zginęła a pięć zostało rannych, w tym dwie w woj. śląskim. Prądu nie ma ok. 500 tys. odbiorców.

23.55

Gdzie jest teraz Orkan Ksawery. Zobacz

 

23.33

W woj. śląskim fatalna sytuacja na kolei w związku z Orkanem Ksawery. Jak informują Koleje Śląskie, utrudnienia na linii S5 i S6 Tychy – Kobiór – Tychy – przerwa w ruchu pociągów, uruchomiono  komunikację zastępczą.

Odwołane pociągi na trasie Bochumin– Katowice, Zwardoń - Katowice, na odcinkach Zwardoń – Żywiec oraz Czechowice Dziedzice – Kobiór.

22:40

Uwaga! Orkan Ksawery przechodzi nad Śląskiem. Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego prognozuje wystąpienie silnego wiatru z porywami do 100 km/h nawet do godziny drugiej-trzeciej w nocy.

Do godziny 22, bez prądu było w naszym regionie 51 tysięcy 264 odbiorców. Problemy dotyczyły 826 stacji energetycznych m.in. w powiatach: bielskim, cieszyńskim, będzińskim, częstochowskim, gliwickim, kłobuckim, lublinieckim, myszkowskim, tarnogórskim i zawierciańskim - poinformowano nas w Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody śląskiego.

Ponad 293 razy interweniowała straż pożarna. Są informacje o sześciu uszkodzonych dachach oraz przygniecionym drzewem aucie. Na ul. Liburnia w Cieszynie około godziny 21 drzewo przewróciło się na samochód. Ranne zostały dwie osoby, trafiły do szpitala. 

Najgorsza sytuacja jest na kolei. Na linii S5, na odcinku Zwardoń – Żywiec – Zwardoń ZKA  ruch został wstrzymany. Uruchomiono komunikację zastępczą.

Nie jeżdżą pociągi na trasie Cieszyn-Marklowice.

Na trasie Częstochowa - Poraj ruch odbywa się po  jednym torze. Także na trasie od Lublińca w stronę Łódzkiego, czynny jest tylko jeden tor. 

W Węgierskiej Górce pociąg wjechał w drzewo. Wstrzymano kursowanie pociągów towarowych w kierunku Wrocławia i Poznania.  Sytuacja jest bardzo poważna. Zagrożenie ma się utrzymać do 3 w nocy.

Prognozy pogody wskazują, że 6 października w godzinach wczesnoporannych w niektórych częściach województwa śląskiego mogą nadal występować silne podmuchy wiatru. Mogą one skutkować opadaniem drzew na sieć trakcyjną oraz blokowaniem szlaków kolejowych. Komunikaty dotyczące utrudnień w ruchu pociągów Kolei Śląskich na stronie:

kolejeslaskie.com/category/informacje/.

Wstrzymano boarding samolotów z lotniska w Pyrzowicach. Do godz. 23.12 nie odleciały samoloty do Dublina, Hurghady i Londynu. Lądowania odbywają się normalnie. O 23.01 bezpiecznie wylądował samolot z Glasgow.

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY

Silny wiatr przekraczający w porywach 150 km/h zrywa linie energetyczne oraz łamie drzewa.  Nasi czytelnicy informują nas o braku prądu na osiedlu Paderewskiego w Katowicach. Strażacy nie nadążają z interwencjami, których do godziny 22 było ponad 300. 

Czytelnicy zgłaszają nam, że z okien widzą gnane wichurą po ulicach kubły na śmieci i gałęzie... Piszcie, co się dzieje u Was i uważajcie na siebie tej nocy!

Wcześniej pisaliśmy:

Orkan Ksawery przyszedł do nas z zachodu. We Wrocławiu wieje z prędkością ponad 100 km/h, łamiąc gałęzie i przewracając drzewa. Przez orkan Ksawery na kolei są ogromne opóźnienia, sięgające ponad 200 minut. W nocy orkan Ksawery powinien dotrzeć w góry. W Tatrach orkan Ksawery może osiągnąć prędkość 150 km/h!

Czytaj więcej