Czytasz: Utrudnienia na lotniskach. To przez orkan

Utrudnienia na lotniskach. To przez orkan

Samoloty z Katowic przekierowane do Krakowa.

Trudne warunki atmosferyczne powodują opóźnienia, przekierowania i odwołania rejsów z większości lotnisk; utrudnienia odnotowano na lotniskach w Warszawie, Modlinie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i Szczecinie - podał w czwartek wieczorem szef RCB Marek Kubiak.

Informację o utrudnieniach dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa zamieścił na Twitterze.

Utrudnienia na lotnisku w Katowicach

W Katowicach - jak poinformowały z kolei PAP służby prasowe Katowice Airport - ze względu na złe warunki atmosferyczne, w tym silny wiatr, dwa samoloty przekierowano z tego lotniska do Krakowa. Były to wieczorne rejsy linii Wizz Air z Dortmundu oraz Rzymu-Ciampino, które pierwotnie miały lądować w Katowicach o godz. 19. oraz po 20. Przekierowania te na razie nie wpłynęły na zakłócenie siatki połączeń tego przewoźnika, najbliższe odloty zaplanowano bowiem w Katowicach dopiero na godzinę 5. rano.

Z kolei nieco wcześniej, wobec złych warunków związanych z opadami śniegu w Warszawie, w Katowicach lądował samolot linii Finnair z Helsinek, który następnie - po godz. 20. - odleciał jednak do stolicy.

Po godzinie 21. na lotnisku Katowice wylądował z minimalnym opóźnieniem czarterowy rejs przewoźnika Enter Air z Teneryfy.

Orkan Fryderyk - braki w dostawie prądu

Szef RCB oraz resort spraw wewnętrznych i administracji zamieścili też na Twitterze najnowsze dane dotyczące awarii prądu i interwencji służb w związku z pogodą. - Na terenie kraju bez dostaw prądu pozostaje 54,3 tys. odbiorców (najwięcej w woj. wielkopolskim - 24,5 tys., zachodniopomorskim - 9,5 tys., łódzkim - 8,5 tys.) - napisał Kubiak.

- Do godz. 20.00 odnotowano 220 interwencji z powodu wiatru oraz 96 interwencji z powodu opadów śniegu. Służby działają - dodał.

RCB wydało w czwartek po południu ostrzeżenia przed silnym wiatrem dla 13 województw. Wiać ma przez całą noc i w piątek do południa; opady śniegu, zawieje i zamiecie możliwe są w woj.: dolnośląskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim. Ostrzeżenia o zagrożeniach wydano dla 13 województw: dla sześciu województw - pierwszy stopień; dla siedmiu - stopień drugi.

Pierwszy stopień ostrzeżenia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Z kolei drugi stopień oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia.

Pierwszy stopień ostrzeżenia wydano dla województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, lubelskiego i świętokrzyskiego i opolskiego.

Drugi stopień ostrzeżenia wydano dla województw: lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, łódzkiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. (PAP)

autor: Marta Rawicz, Mateusz Babak

Czytaj więcej