Czytasz: Łukaszewicz: "PiS prowadzi nas do zaścianka. Cofa historię"

Łukaszewicz: "PiS prowadzi nas do zaścianka. Cofa historię"

02:14
Olgierd Łukaszewicz przestrzega przed wyprowadzeniem Polski z Unii Europejskiej!

Urodzony w Chorzowie aktor wchodzi w nową rolę. Jak zapewnia, tym razem znacznie poważniejszą niż Albercika z Seksmisji. Ta misja to walka o Polskę. O Polskę w Unii Europejskiej. Olgierd Łukaszewicz założył fundację "My obywatele UE" i ostrzega przed wyprowadzeniem naszego kraju ze struktu UE. Jednak przede wszystkim przed wyprowadzeniem Europy ze świadomości Polaków.

- Protestuję przeciwko nasilającej się w Polsce retoryce antyunijnej. Nie zgadzam się na podsycanie takich nastrojów, bo nie zgadzam się na marginalizowanie Polski w ramach Unii Europejskiej. Największym jednak zagrożeniem, będącym możliwą konsekwencją takich nieodpowiedzialnych działań jest wyprowadzenie naszego kraju z UE. A do tego w żadnym razie nie wolno nam dopuścić – mówi Olgierd Łukaszewicz.

Olgierd Łukaszewicz dla Silesion.pl

Obywatele Unii Europejskiej

Olgierd Łukaszewicz podkreśla, że artykuł 9. Traktatu Europejskiego przyznaje nam dodatkowe obywatelstwo. To obywatelsktwo Unii Europejskiej. 

- Przestrzeń Europy to jest nasza przestrzeń. Niestety Polacy nie wiedzą o tym, jakie są konsekwencje bycia równoprawnymi członkami współnoty europejskich obywateli. Wynika stąd brak zaufania, że wspólnie budujemy nasz europejski dom. Od Polaków oczekuje się, że będą wspierać integrację europejską, wspierać budowanie bezpieczeństwa europejskiego - mówi Łukaszewicz. 

Jak podkreśla Łukaszewicz, jedność Europy oraz polska niepodległość nie są dane raz na zawsze. Dramat polskiej historii zainspirował powstańca listopadowego Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego. A jego dzieła Łukaszewicza. To właśnie Jastrzębowski został wybrany na patrona fundacji. Jest autorem jednego z projektów jedności Europy „Konstytucja dla Europy” (1831). Podkreśla w niej, że "nie ma bezpiecznej polskiej wolności bez europejskiej jedności".

- Spójrzcie na siebie z gwiazd - mówi Łukaszewicz przypominając słowa Wisławy Szymborskiej - W dobie globalizacji świat się kurczy, Europa też się kurczy. Musimy myśleć kategoriami wielu państw europejskiech. Cóż z tego, że to Wieża Babel. To naprawdę jest nasz wspólny dom - dodaje.

 

 W czasie spotkania, które zorganizowano w Bytomiu, Olgierd Łukaszewicz podkreślał, że brakuje w Polsce dobrej edukacji europejskiej. Kiedy Polska decydowała o przystąpieniu do Unii obawiał się, że zabraknie nam instynktu obywatelskiego. Teraz ta obawa jest jeszcze większa.

- Dzisiaj naprawdę mam wrażenie, że straciliśmy instynkt obywatelski. Straciliśmy poczucie polskiej racji  stanu. PiS prowadzi nas do zaścianka, cofa historię - mówił Olgierd Łukaszewicz w Bytomiu.

Czytaj więcej