Czytasz: Ofensywa śląska Platformy

Ofensywa śląska Platformy

91 parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej przekonywało mieszkańców województwa śląskiego do programu Polska Obywatelska 2.0. Otwarte spotkania zorganizowano w 27 miastach naszego regionu.

 

- Śląsk jest ważny dla nas. Śląsk jest ważny dla Platformy Obywatelskiej. Stąd wywodzi się wielu posłów, senatorów. Są tu silni samorządowcy, prezydenci, marszałek Saługa. To jest nasza duma. - mówił Grzegorz Schetyna w Katowicach

NIEPEWNE CZASY

Sławomir Neumann zapowiadając dialog z mieszkańcami województwa śląskiego wskazywał, że zagrożona jest instytucja samorządu i sądownictwa. Środowe spotkania były okazją do poruszenia kwestii ochrony zdrowia, prawa do antykoncepcji i smogu. Sam rozmawiał z mieszkańcami Rybnika, który przoduje w niechlubnych rankingach zanieczyszczenia powietrza.

Dzisiaj jesteśmy w regionie, który jest najbardziej zagrożony w odniesieniu do ustawy o sieci szpitali. Minister Radziwiłł postanowił zmienić całkowicie system funkcjonowania szpitali w Polsce i właściwie chyba tylko on jedyny w Polsce wie, które szpitale w sieci będą, a których w sieci nie będzie - mówił Bartosz Arłukowicz

Wskazywał, że blisko 10 z 30 szpitali marszałkowskich jest zagrożonych nową ustawą o sieci szpitali. Jego zdaniem mogą mieć problem z finansowanie publicznym, funkcjonowaniem i dostępnością dla pacjentów.

BĘDZIE POPARCIE DLA METROPOLII

Dla nas to nie jest kwestia, kto będzie reprezentował posłów wnioskodawców, jeżeli ten projekt będzie sensowny. Jeżeli nie będzie, będziemy go poprawiać poprawkami. Metropolia, szczególnie metropolia śląska, ma po prostu sens - mówił Grzegorz Schetyna

Lider PO uznał, że projekt PiS, to realnie projekt Platformy Obywatelskiej. O szczegółach mówił poseł Marek Wójcik.  Jego zdaniem rząd skopiował zapisy przygotowane przez posłów PO.

Metropolia będzie funkcjonowała na Śląsku dokładnie tak, jak zaplanowała to Platforma Obywatelska. To będzie również nasz sukces - podkreślił Marek Wójcik

Jego zdaniem PiS prowadzi grę na opóźnienie wdrożenia związku metropolitalnego w województwie śląskim. Region miał na tym stracić juz 250 milionów złotych z tytułu kwoty, której nie mógł wykorzystać w 2017 roku. Zdaniem Wójcika niewykluczone, że PiS będzie się starało przesunąć wdrożenie metropolii o kolejny rok.

Spotkania z parlamentarzystami PO zorganizowano w Gliwicach, Bielsku-Białej, Bytomiu, Chorzowie, Cieszynie, Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Jastrzębiu-Zdroju, Jaworznie, Katowicach, Lublińcu, Mikołowie, Myszkowie, Pszczynie, Raciborzu, Rudzie Śląskiej, Rybniku, Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu, Świętochłowicach, Tarnowskich Górach, Tychach, Wodzisławiu Śląskim, Zabrzu, Zawierciu i Żywcu.

Czytaj więcej