Czytasz: Od listopada do Czech na oponach zimowych!

Od listopada do Czech na oponach zimowych!

Kierowcy wybierający się po 1 listopada do Czech muszą pamiętać o obowiązku posiadania opon zimowych.

Wybierasz się w najbliższym czasie do Czech? Zmień opony.

W tym roku wprowadzono bowiem w Czechach istotne zmiany dotyczące jazdy z oponami zimowymi. Nowa regulacja stanowi, że "wymaga się używania opon zimowych w okresie od 1 listopada do 31 marca, jeśli na jezdni znajduje się zwarta warstwa śniegu, lód czy szadź lub jeśli ze względu na warunki pogodowe można spodziewać się wystąpienia na drodze w czasie jazdy zwartej warstwy śniegu, lodu czy szadzi".

 Zobacz: najbardziej przerażający cmentarz w Czechach

Cytowany przepis dotyczy zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych. Jedynym wyjąkiem od tej reguły jest sytuacja, w której było konieczne użycie koła zapasowego z letnią oponą.

Jeśli macie zamiar poruszać się w pasie przygranicznym, np. odwiedzając groby bliskich po drugiej stronie granicy, to weźcie to pod uwagę, bo w Beskidach ma zamiar sypać śnieg. A jeśli tak, to od 1 listopada do 31 marca w Czechach obowiązuje używanie opon zimowych. Przepis dotyczy zarówno pojazdów silnikowych o masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony, jak i pojazdów o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. Głębokość bieżnika w oponach zimowych musi wynosić co najmniej 4 mm dla pojazdów do 3,5 tony oraz co najmniej 6 mm dla pojazdów powyżej 3,5 tony.

Nowelizacja kodeksu o ruchu drogowym bierze wprawdzie pod uwagę warunki atmosferyczne, jeśli jednak na letnich oponach spowodujemy wypadek drogowy, który nie zdarzyłby się podczas jazdy na oponach zimowych, policja weźmie tę okoliczność pod uwagę.

Uwaga!
Za brak opon zimowych podczas wyżej opisanych warunków pogodowych, grozi mandat w wysokości 2000 koron, czyli blisko 350 złotych!

Co więcej, zgodnie z nowymi przepisami, jeśli policja uzna, że jazdą na nieodpowiednich oponach możemy spowodować zagrożenie bezpieczeństwa, może zakazać nam dalszej jazdy.

Jeśli zatem wybieramy się samochodem do Czech, warto zmienić opony na zimowe. A ponieważ w Polsce w górach też ma zaczać sypać, to i u nas warto już zmienić opony na zimowe.