Czytasz: Obywatele, wróg jest wspólny!

Obywatele, wróg jest wspólny!

W Teatrze Rozbark skomplikowane pytania związane z pojęciem tolerancji we współczesnej Polsce. Jutro premiera, wpadniecie?

"Rodacy! Pracowaliście ciężko i wytrwale tegoż lata, nadszedł więc czas na upragniony urlop! Z dala od miejskiego zgiełku, wśród jezior i lasów, będziecie mogli spokojnie odpocząć od pośpiechu i hałasu. Nie martwcie się zacni Obywatele o swój czas, gdyż zorganizowaliśmy już dla Was całą mnogość atrakcji, z grillem integracyjnym i dancingiem na czele. Nie zabraknie też tradycyjnych żartów o homoseksualistach, pogardliwych wzmianek o imigrantach, szydzenia z wegetarian oraz wytykania współtowarzyszy, którzy zachowują się lub wyglądają inaczej niż my. Gdyż Obywatele wróg jest wspólny, a wrogiem jest inność i cel jest wspólny, a celem jest normalność. Pakujcie zatem strój kąpielowy i środek na komary, i w drogę! Wczasy pora rozpocząć!"

Tak reklamuje się spektakl Teatru Tańca "Let it be - Pobyt Zorganizowany". Spektakl powstaje w ramach rezydencji artystycznej w Teatrze ROZBARK. ( Na zdjęciu aktorzy)

To próba odpowiedzi na skomplikowane pytania związane z pojęciem tolerancji we współczesnej Polsce i polskością w ogóle. To spojrzenie na nasz marazm, z którym każdy powierzchownie walczy, a który nie znika. Na nasz strach, który nie pozwala mówić głośno o swoich poglądach albo każe krzyczeć o nich za głośno. Na nasze zamknięcie, które sprawia, że postawa życiowa inna od naszej jest gorsza. Na nasze ograniczenia, które wydają błyskawiczny osąd, co jest dobre, a co złe. I wreszcie na naszą hiprokryzję, przez którą im bardziej coś czujemy - tym bardziej się tego wstydzimy. Na nas. Na Polaków.

Kultura, to gdzie i jak żyjemy, zamknęła nas w pewne normy społeczne, tak dalece zakorzenione już w naszych umysłach, że każde od nich odejście podświadomie wzbudza w nas odruchy nietolerancji, niezależnie od naszych podstawowych intencji. Czy da się w ogóle z tym walczyć? Jak bardzo trzeba by zrewolucjonizować społeczeństwo, by każdy mógł żyć według własnych wartości, nie dotykając tym innych? Jak bardzo musimy otworzyć nasze umysły, by uwolnić się od norm kulturowych? By przestać widzieć normalnych i dziwnych, a zacząć widzieć ludzi.

Premiera. 9 września, bilety w cenie: 10 zł bilet ulgowy, 20 zł bilet normalny.

KONCEPCJA I CHOREOGRAFIA: Agnieszka Bednarz

DRAMATURGIA: Agata Meyer-Lüters
PRODUKCJA: Anna Gamrot
OBSADA: Monika Witkowska, Agata Meyer-Lüters, Jarosław Mysona, Paweł Urbanowicz, Agnieszka Bednarz

Partnerzy: Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark, Fundacja ART_Committed

Spektakl dla osób powyżej 16 lat.

Czytaj więcej