Czytasz: Dla jednych bohater, dla drugich dyktator

Dla jednych bohater, dla drugich dyktator

Obchody 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego w Katowicach.

150 lat temu, 5 grudnia 1867 r. urodził się Józef Piłsudski - dla jednych bohater, twórca Niepodległej, genialny wódz, który pobił bolszewików pod Warszawą i włączył Górny Śląsk do Polski – dla drugich dyktator, który w wyniku przewrotu majowego przejął władzę w kraju. Z okazji urodzin marszałka w Katowicach przygotowano kilka ciekawych wydarzeń.

150. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego w Katowicach

5 grudnia oficjalne obchody 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji wojewoda śląski Jarosław Wieczorek złoży kwiaty pod pomnikiem marszałka na placu Bolesława Chrobrego w Katowicach. Uroczystość z udziałem uczniów z lokalnych szkół rozpocznie się o godz. 9.30.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego odbędzie się spotkanie historyczno-edukacyjne poświęcone postaci marszałka (Sala Marmurowa Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego). W spotkaniu uczestniczyć będą prof. Olgierd Grot z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dr hab. Zygmunt Woźniczka z Uniwersytetu Śląskiego.

150. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego z IPN

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zaprasza do wspólnego uczczenia 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego.

5 grudnia w „Przystanku Historia” odbędzie się panel dyskusyjny „Józef Piłsudski – życiorys nieoczywisty?”.

O kontrowersjach wokół postaci Marszałka dyskutować będą prof. Joanna Januszewska-Jurkiewicz, prof. Ryszard Kaczmarek oraz prof. Maciej Fic z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

8 grudnia IPN zaprasza uczniów szkół ponadpodstawowych na prelekcje  z okazji 150 rocznicy urodzin J. Piłsudskiego.

Program:

  • godz. 9.00 „Drogi do Niepodległości” – Ryszard Mozgol (60 min.).
  • godz. 10.30 Film archiwalny „Józef Piłsudski” (1935).
  • godz. 12.00 „Politycy i społeczeństwo polskie wobec sprawy śląskiej 1918-1922”  – Ryszard Mozgol (45 min.).
  • godz. 13.30 „Z Piłsudskim ku niepodległej Polsce! Działalność niepodległościowa w Zagłębiu Dąbrowskim  1905-1918” – Tomasz Gonet (60 min.).

Czytaj więcej