Czytasz: O tym katowickim muzeum znów zrobi się głośno

O tym katowickim muzeum znów zrobi się głośno

Harcerskie Muzeum Etnograficzne było pierwszym muzeum w Katowicach. Już niebawem odzyska dawny blask.

Znajduje się w Szkole Podstawowej nr 11 na katowickim Brynowie. Dziś niewiele osób wie o jego istnieniu. Powstało jeszcze w 1964 roku. O jakie muzeum chodzi? O Harcerskie Muzeum Etnograficzne. Dzięki współpracy z miastem, muzeum będzie odrestaurowane i zmodernizowane już w listopadzie tego roku.

- Chcemy przywrócić jego świetność sprzed kilkunastu lat, gdy było głośno o nim w całej Polsce. Zależy nam, żeby mieszkańcy w tym głównie harcerze i dzieci z okolicy, poznali nasze lokalne dziedzictwo narodowe. Wierzymy, że edukacja w zakresie etnografii i regionalizmu jest nam bardzo potrzebna w dzisiejszych czasach - opowiada Krzysztof Kasperek.

W tym roku Marcin Krupa, prezydent Katowic przeznaczył milion złotych na inicjatywę lokalną. 18 tys. trafiło do Harcerskiego Muzeum Etnograficznego. Muzeum w swoich zasobach ma około tysiąca eksponatów. Na przestrzeni tych kilkudziesięciu lat, w trakcie obozów wakacyjnych harcerze i ich instruktorzy robili zwiady etnograficzne na terenie, gdzie znajdował się obóz, głównie na Górnym Śląsku, w Beskidach, Spiszu, Orawach i Kaszubach.

- Podczas obozów harcerze służyli w okolicznych wsiach. W zamian za pomoc w gospodarstwach wiejskich otrzymywali stare niepotrzebne przedmioty codziennego użytku, które miały wartość etnograficzną - mówi Olga Wazowska, komendantka IV szczepu harcerskiego. - Mamy kilka strojów ludowych z Podhala, pokaźną kolekcję żelazek na dusze, drewniane narzędzia warsztatowe, kilka kołowrotków i przedmiotów związanych z przygotowaniem i obróbką wełny. Do tego drewnianą pralkę czy góralską trombitę. W swoich zasobach mamy kilka kolecji przekazanych przez prywatne osoby, takich jak kolecja zegarów czy "wyprawka murzynka afrykańskiego", czyli wyprawka szkolna jak książki i torba, pochodząca z Gwinei - dodaje.

- Dzięki temu wyremontujemy dwa z czterech pomieszczeń, zrobimy inwentaryzację zbiorów, poprawią się też warunki, w jakich przechowujemy eksponaty. Przygotujemy serię pięciu warsztatów multimedialnych, gdzie dzieci ucząc się przez zabawę, będą mogły poznać historię każdego eksponatu, zrobić razem ze snycerem swoje własne narzędzia ludowe z drewna oraz poznać 55-letnią historię jedynego w Polsce i pierwszego w Katowicach muzeum prowadzonego przez harcerzy - opowiada Kasperek.

Remont muzeum zakończy się na przełomie października i listopada. Wtedy również rozpoczną się warsztaty dla dzieci z okolicznych szkół. Harcerskie Muzeum Etnograficzne będzie dostępne dla wszystkich chętnych.

Czytaj więcej