Czytasz: Nikt nie chce tych dzieci. Jak im pomóc?

Nikt nie chce tych dzieci. Jak im pomóc?

Dom dziecka to nie jest dobre miejsce do życia. Tym bardziej potrzebne są rodziny zastępcze. Tyle tylko, że chętnych brakuje. W samym Jaworznie w ubiegłym roku nie znaleziono rodziny dla dziewiętnaściorga dzieci.

Dzieci, dla których nie było rodzin zastępczych musiały trafić do domu dziecka. To problem całego województwa, ale w Jaworznie MOPS zorganizował akcję, która ma zmienić tę sytuację.

Jeśli dzieje się coś niedobrego w rodzinie; przemoc, nałogi, problemy i zagrożone jest bezpieczeństwo dziecka, wówczas kuratorzy poszukują nowych opiekunów. Kiedy nie ma ich wśród najbliższej rodziny, proszą o pomoc Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej. MOPS-y powinny dysponować listami osób, które mogą stworzyć dziecku rodzinę zastępczą. Takich osób jednak często brakuje. Taka sytuacja ma miejsce w Jaworznie i nie jest to odosobniony przypadek.

Poszukiwania trwają

Jakiś czas temu w jaworznickim szpitalu pozostawiono noworodka. Niestety, na terenie miasta nie było rodziny zastępczej. Maluszek trafił do Krakowa. Dlatego MOPS chce zabezpieczyć się na przyszłość. Wszyscy ochotnicy są mile widziani. Od października Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej aktywnie poszukuje rodzin zastępczych dla dzieci, które mają matkę i ojca, którzy jednak oni nie są w stanie zagwarantować właściwej opieki swoim dzieciom. Kandydaci będą sprawować opiekę nad dzieckiem do czasu wyjaśnienia sytuacji prawnej dziecka. Wesprą w ten sposób rodzinę biologiczną, aby ta mogła stanąć na nogach.

- W Polsce mamy nieuregulowany system opieki nad dziećmi z rodzin tzw. problemowych. I to ciągnie się latami. Jeśli dziecko jest zabrane od rodziny, ponieważ została stwierdzona przemoc, to trafia do rodziny zastępczej lub pogotowia. Taka reakcja jest jak najbardziej potrzebna. Bo najważniejszy jest kontakt z osobą, z którą dziecko jest silnie związane emocjonalnie. To rozwiązanie gwarantuje pomyślny los dziecka – komentuje prof. Zofia Dołęga.

Tylko nie dom dziecka

Pomoc ze strony rodziny zastępczej to okres przejściowy. To moment, kiedy rodzice biologiczni dostają ostatnią szansę, mają możliwość poprawy. Wszystko zależy od tego, czy chcą się poprawić. Dla dzieci to naprawdę trudny okres. Ile on trwa? Nie ma na to reguły –  jednak maksymalnie jest to 18 miesięcy. Problem pojawia się, jednak gdy po czasie „ochronny” dziecko nie wraca do domu. Jeśli nie znaleziono prawnego opiekuna ani innego rozwiązania, wtedy maluch trafia do domu dziecka.

- W momencie, gdy dziecko zostaje umieszczone w zakładzie opiekuńczym, sytuacja wcale się nie rozwiązuje. Dom dziecka nie jest odpowiednim miejscem do życia. Dziecko nie wraca do rodziny. Ląduje w obcym miejscu, co oznacza, że jest podwójnie ukarane – wspomina ekspert.

- Takie osoby wyrastają w poczuciu krzywdy. Często pojawia się niedorozwój sfery emocjonalnej oraz zaburzenia osobowości. Podczas pobytu w domu dziecka uczestniczą w życiu zbiorowym, dlatego nie umieją obdarzać uczuciem krytycznym. Są potem wykorzystywane emocjonalnie przez innych. Dom dziecka powoduje braki i deficyty poznawcze. To życie jest sztucznym zakładowym życiem. Niektórzy nawet nie wiedzą, czym jest bochenek chleba - dodaje prof. Dołęga.

Dlatego trzeba zapobiegać takim sytuacjom. Nawet tymczasowa rodzina jest lepsza od osadzeniu dziecka w placówce opiekuńczej. Rodziny zastępcze są nam bardzo potrzebne.

Kto może być rodzicem?

Rodziną zastępczą może być małżeństwo lub osoby będące w związkach. Chętni muszą mieć stabilne życie zawodowe i prywatne. Mogą normalnie funkcjonować, pracować, wyjeżdżać, spędzać święta czy chodzić do kina. Tymczasowa pomoc nikogo nie ogranicza. Rodzice zastępczy są przede wszystkim wsparciem. To nie są konkurenci dla rodziców biologicznych. Wpuszczają dzieci do swojego życia, mieszkania i własnej rodziny.  Chodzi tylko o dobro dzieci. A wszędzie będą się one lepiej się rozwijały, niż w domu dziecka.


Dział pieczy zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej ciągle poszukuje kandydatów na rodziców zastępczych.

Jeżeli czujesz, że masz więcej niż oczekują od Ciebie najbliżsi
Jeśli czujesz, że powinieneś zrobić jeszcze coś dobrego w swoim życiu
Jeżeli jesteś zainteresowany i chcesz nieść pomoc

PRZYJDŹ LUB ZADZWOŃ:
Dział Pieczy Zastępczej
ul. Inwalidów Wojennych 14
43-600 Jaworzno
tel. (32) 618 18 56

Czytaj więcej