Czytasz: Niezwykłe widowisko na niebie. Gdzie oglądać?

Niezwykłe widowisko na niebie. Gdzie oglądać?

W ten wieczór wiele instytucji i planetariów będzie brało udział w obserwacjach i relacjonowaniu tego wydarzenia na niebie.

W najbliższy piątek 27 lipca na wieczorno - nocnym niebie będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie astronomiczne.  To kumulacja dwóch, dosyć rzadko spotykanych zjawisk z udziałem Księżyca oraz planety Mars. Zjawisko to będzie bardzo dobrze widoczne z Polski. Rozpocznie się o godz. 21.30 i potrwa bardzo długo, bo aż 1 godzinę i 43 minuty. To jednak nie koniec astronomicznych zjawisk tego dnia. To właśnie w lipcu przypada apogeum, czyli moment w którym Księżyc jest najbardziej oddalony od Ziemi. 

W ten wieczór wiele instytucji i planetariów będzie brało udział w obserwacjach i relacjonowaniu tego wydarzenia na niebie. Wśród nich znajdzie się także Stowarzyszenie POLARIS - OPP z Sopotni Wielkiej. To tam znajduje się popularna w Polsce ,,strefa ciemnego nieba". Z  tego miejsca widoczność będzie najlepsza. 

Podczas obserwacji będzie można też zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w stroju typu NASA, zobaczyć wystawę "Dziedzictwo kulturowe związane z niebem", zwiedzić kopułe Obserwatorium Astronomicznego i usłyszeć wiecej o tym co dzieje sie na niebie tej nocy. To też jedna z nielicznych okazji by zobaczyć największy teleskop w regionie - Schmidt-Cassegrain marki Celestron. 

Zaćmienie Księżyca widoczne będzie doskonale w krajach dalekiego wschodu oraz w Rosji. Nie ma jednak co narzekać - Polska to również dobre miejsce do obserwacji tego zjawiska. Dajcie znać, gdzie Wy będziecie oglądać.