Czytasz: Pierwsze gondole przyjechały do Szczyrku!

Pierwsze gondole przyjechały do Szczyrku!

Duże zmiany w Szczyrkowskim Ośrodku Narciarskim. Narciarze zobaczą je na własne oczy już w najbliższą zimę.

Narty w Szczyrku po nowemu

"Nowa era Szczyrku" - pod takim hasłem prezentowana jest inwestycja słowackiej spółki Tatry Mountain Resorts w Szczyrkowskim Ośrodku Narciarskim. Przygotowanie do inwestycji (m.in. prace administracyjne, uzyskanie pozwoleń oraz decyzji środowiskowych) zajęło firmie prawie 2 lata, ale już w najbliższą zimę narciarze zobaczą zmiany na własne oczy.

Szczyrk słynie z długich i dobrze przygotowanych tras, znajdują się tutaj najdłuższe trasy w Beskidach osiągające ponad 4 km długości. Pierwszą ważną decyzją, która miała duży wpływ wygodę narciarzy było wprowadzenie wspólnego karnetu w Szczyrkowskim Ośrodku Narciarskim i Centralnym Ośrodku Sportu - Skrzyczne. Dzięki temu zimowy pobyt w Szczyrku gwarantował aż 40 km tras na jednym skipassie, co stanowi atut miejsca i daje naciarzom komfort korzystania z wyciągów podczas dłuższego pobytu.

Kolejka na Skrzyczne już kursuje! (ZDJĘCIA)

Co zobaczymy w najbliższym sezonie?

Pierwszy etap inwestycji, którego efekt zobaczymy już w najbliższym sezonie narciarskim 2017/2018 pochłonie ponad 30 mln euro. TMR na nowy sezon zimowy buduje w Szczyrku aż 3 koleje linowe marki Leitner, z czego jedną będzie 10-osobowa gondola na z Parkingu u Kowalskiego na Halę Skrzyczeńską, 2 pozostałe to 6-osobowe krzesła, które będą wywozić narciarzy z Soliska na Halę Skrzyczeńską i Wierch Pośredni. Nowe wyciągi gwarantują narciarzom komfortowe poruszanie się po ośrodku i zapewniają łączną przepustowość 12 000 osób na godzinę.

Pierwsze gondole już w Szczyrku:

Na narty w Szczyrku nawet, gdy nie pada śnieg?

TMR przygotowała całkiem nowy, innowacyjny system naśnieżania, dzięki któremu przy odpowiednio niskich temperaturach przygotuje 83% ośrodka w ciągu tygodnia. Centralnym i najważniejszym punktem tej technologii jest zbiornik wodny położony na Hali Skrzyczeńskiej (1000 m n.p.m.) o pojemności 100 000 m3. Jest to największa tego typu budowla w Polsce, która w zimie posłuży do naśnieżania ośrodka, a w lecie będzie pełnić funkcje przeciwpożarowe.

Zbiornik będzie dostarczać wody do zautomatyzowanego systemu naśnieżania uzbrojonego w 230 lanc i armat śnieżnych marki TechnoAplin – specjalistów od optymalizacji i efektywnego wykorzystania zasobów w technologii naśnieżania.

By perfekcyjnie przygotować stoki niezbędna jest wykwalifikowana kadra i zaplecze maszynowe. Flota wzbogaci się o 2 nowe ratraki marki Prinoth. Pracownicy odbywali specjalne szkolenia w słowackich ośrodkach, dzięki którym szlifowali swoje umiejętności przygotowania tras i obsługi turystów.

Kolej na Skrzyczne już po remoncie - zobacz więcej zdjęć

nowości w Szczyrku

Modernizacja ośrodka będzie gotowa w listopadzie, a wraz z nią czeka na narciarzy szereg nowości – wielofunkcyjny budynek w nowej centralnej części ośrodka między Czyrną a Soliskiem, z którego startować będzie 10-osobowa czarno-złota gondola Sigma Cabine. W budynku znajdą się kasy, infocentrum, sklep oraz wypożyczalnia, przechowalnia nart i toalety. W tej lokalizacji znajdzie się też duży parking na 700 miejsc.

Większość tras została znacznie poszerzona do około 60-80 m, a z Wierchu Pośredniego do Soliska zjedziemy nową niebieską trasą nr 10 – Salomopolską o długości 1200 m.

Na wieczorną jazdę przygotowane zostały nowe trasy – od Hali Skrzyczeńskiej do Czyrnej i pod Gondolę – trasa czerwona nr 1 oraz trasa niebieska nr 3.

Tatry Mountain Resort planuje uruchomić ośrodek już na początku grudnia, od września rusza specjalna przedsprzedaż karnetu sezonowego w bardzo korzystnej cenie.

System Gopass w szczyrku

Po raz pierwszy ośrodek będzie prowadzić sprzedaż karnetów online przez znany narciarzom z ośrodków słowackich system Gopass. Wcześniejszy zakup online pozwala na skorzystanie z atrakcyjnej ceny karnetu i jazdę od razu po przyjeździe do ośrodka bez konieczności stania w kolejce do kasy.

Karta Gopass będzie funkcjonować jako skipass nie tylko w Szczyrk Mountain Resort, bo taką nową nazwę przyjmie od września ośrodek, ale również w Centralnym Ośrodkiem Sportu – Skrzyczne. Każdy użytkownik karty będzie ponadto mógł dokupić na nią skipassy i produkty słowackich ośrodków, gromadząc jednocześnie punkty systemu lojalnościowego, do wykorzystania przy kolejnych transakcjach.

Pełny cennik na sezon 2017/2018 Szczyrk Mountain Resort zaprezentuje we wrześniu na stronie www.szczyrkowski.pl.

***

W marcu 2014 r. słowacka spółka Tatry Mountain Resorts kupiła 97% akcji Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego. Firma prowadzi najlepsze ośrodki zimowe na Słowacji – w Tatrach Wysokich Łomnicę i Strbske Pleso oraz w Jasnej Chopok. TMR jest operatorem największych na Słowacji aquaparków – Tatralandii i Bešeňovej, a od 2016 roku zarządza i modernizuje Śląskie Wesołe Miasteczko – obecnie Legendię.

Czytaj więcej