Czytasz: Najtragiczniejsza noc tej zimy

Najtragiczniejsza noc tej zimy

W Chorzowie i Zabrzu zamarzli dwaj mężczyźni. Można było tego uniknąć?

Tej zimy w naszym województwie zamarzło już sześć osób. Minionej nocy z powodu wychłodzenia organizmu zmarł nieznany mężczyzna w Chorzowie i 73-latek z Zabrza. To nie była najmroźniejsza noc tej zimy. Temperatura spadła do -2°C. Dyspozytor numeru pomocy dla bezdomnych przyznaje, że telefon najczęściej dzwoni kiedy prognozy pogody przestrzegają przed mroźnymi nocami. 

TRZY CYFRY MOGĄ URATOWAĆ ŻYCIE BEZDOMNYM

Pod numerem 987 w okresie od 1 listopada do końca marca można otrzymać szczegółowe informacje o możliwości pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia dla osób bezdomnych. Infolinia obsługiwana przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego jest bezpłatna i czynna całą dobę, wszystkie dni w tygodniu. Można na nią dzwonić zarówno z telefonów komórkowych i stacjonarnych. Z numeru może korzystać każdy kto wie, że dana osoba potrzebuje pomocy lub zna miejsce przebywania osób bezdomnych.

- Z danych, które otrzymaliśmy do tej pory z gmin, w województwie śląskim funkcjonuje ponad 60 placówek dla osób bezdomnych prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego oraz przez podmioty niepubliczne. Łącznie jest około 3300 miejsc dla osób bez dachu nad głową - wylicza Ewa Niewiara, dyrektor wydziału rodziny i polityki społecznej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.

Minionej zimy podjęto ponad 350 interwencji w sprawach zgłoszonych na numer 987. 

- Dzwoniący to najczęściej osoby bezdomne, bezpośrednio zainteresowane pomocą. Odbieraliśmy także zgłoszenia od osób postronnych, które na przykład spotkały bezdomne osoby nocujące w klatkach schodowych, czy na przystankach autobusowych, a temperatury były niskie. Po takim zgłoszeniu zawiadamiamy straż miejską bądź policję, która podejmuje interwencję – tłumaczy kierownik WCZK Janusz Kulej.

W tym roku znowelizowano przepisy dotyczące przeciwdziałania bezdomności. Wprowadzone zostały cztery typy placówek: schronisko dla osób bezdomnych, schronisko dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi, noclegownia oraz ogrzewalnia. Od listopada, kiedy uruchomiono numer alarmowy przyjęto 274 zgłoszenia. Tej nocy udało się uratować sześciu bezdomnych.

Czytaj więcej