Czytasz: Najstarsza Polka mieszka w Gliwicach. Ma 111 lat!

Najstarsza Polka mieszka w Gliwicach. Ma 111 lat!

W czerwcu skończyła 111 lat, przeżyła dwie wojny światowe, doczekała się prawnuków. Jaka jest jej recepta na długowieczność?

Od 20 lipca pani Tekla Juniewicz z Gliwic nosi miano najstarszej Polki, wcześniej ten tytuł do lublinianki Jadwigi Szubartowicz, która przeżyła 111 lat i 9 miesięcy.

Aktualna najstarsza Polka urodziła się 10 czerwca 1906 r. kilkadziesiąt kilometrów od Lwowa.  W miejscowości Krupsko (obecnie Ukraina) spędziła dzieciństwo. Jej ojciec pracował u hrabiego Lanckorońskiego, pomagał w utrzymaniu stawów, a matka zajmowała się domem. Nieco później mała Tekla trafiła do szkoły prowadzonej przez siostry Szarytki w Przeworsku. Tam nauczyła się szyć i haftować.

fot. Z. Daniec / UM Gliwice

Na ślubnym kobiercu pani Tekla stanęła w wieku 21 lat. Wraz ze starszym o 22 lata mężem przeprowadziła się "za pracą" do Borysławia. W listopadzie 1945 r., podczas repatriacji, wraz z mężem i córkami opuściła Wschód. Juniewiczowie planowali przenieść się do Wałbrzycha, jednak za namową znajomych, z którymi podróżowali, wysiedli, gdy pociąg zatrzymał się w Gliwicach. Mąż podjął pracę w kopalni Sośnica. Nieopodal miejsca pracy osiedliła się cała rodzina. Pani Tekla zajęła się domem i córkami – Janiną i Urszulą. Po wspólnie spędzonych 54-latach w wieku 96 lat umarł mąż pani Tekli. 

Najstarsza Polka mieszka w Gliwicach!

Do 103 roku życia pani Tekla mieszkała sama. Jeszcze 10 lat temu gliwiczanka samodzielnie wnosiła do mieszkania wiadro z węglem, aby napalić w piecu. Obecnie mieszka dziś w niewielkiej kamienicy z wnukiem Adamem Stachowskim, który pomaga jej w codziennych sprawach. 

SPOTKANIE z Panią Teklą z okazji urodzin (fot. Śląski Urząd Wojewódzki):

Recepta na długowieczność najstarszej Polki

Gliwiczanka nigdy nie uprawiała żadnych sportów, mimo to cieszyła się, i cieszy doskonałą formą. Jaka jest jej recepta na długowieczność?

– Głód i bieda – odpowiada pani Tekla.

Pani Tekli życzymy następnych lat życia w zdrowiu i szczęściu!

 

Czytaj więcej