Czytasz: Najnowsze obrazy Roberta Bubla zaprezentuje Galeria Bielska BWA

Najnowsze obrazy Roberta Bubla zaprezentuje Galeria Bielska BWA

Obrazy Roberta Bubla zaprezentuje Galeria Bielska BWA.

Artysta wystawi powstałe w ub.r. cykle "Królestwo" i "Spokojne dni, spokojne noce", a także kilka wcześniejszych prac, niejako antycypujących obecną tematykę – poinformowała szefowa galerii Agata Smalcerz.

"Malarstwo Roberta Bubla rozpięte jest między abstrakcją a realizmem. Ekspresja i gwałtowny ruch pędzla używane są przez autora w sposób kontrolowany, a rysunek, choć bardzo swobodny, nie pozostawia wątpliwości co do przedstawianych treści. Ograniczona paleta barwna, z przewagą błękitów oraz czerni i bieli, czasem przerywana jest ostrym akcentem czerwieni lub ciepłej ochry" – powiedziała o pracach Bubla Agata Smalcerz.

 Jej zdaniem, nastrój melancholii wypełniający płótna z cyklu "Królestwo", poświęconego wątkom osobistym, pamięci i przeszłości, przenosi się na widza, wywołując wspomnienia opuszczonych miejsc, zapomnianych przedmiotów, minionego dzieciństwa.

 Z kolei cykl "Spokojne dni, spokojne noce" odnosi się – wbrew tytułowi – do nieustannego poczucia zagrożenia towarzyszącego naszym czasom. Obrazuje niepokoje egzystencjalne artysty, o których sam powiedział: "Fenomen zagrożenia - przeżycia, które teraz właśnie dotyka mnie ze zdwojoną siłą, jest doświadczeniem bezpośrednim. Przeraża mnie zachwyt nad urokiem technologii, która stwarza przedmioty mordu. To lęk przed zagładą świata zarówno moich wspomnień - tych przywoływanych w obrazach - jak i wspólnoty cywilizacyjnej".

 Ekspozycję będzie można zobaczyć od 1 do 25 lutego.

 Robert Bubel, który w tym roku obchodzi 50. urodziny, jest absolwentem krakowskiej ASP. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz fotografią. Jego prace były wyróżniane m.in. na Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Leona Wyczółkowskiego w Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy, a także podczas 42. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2015 w Galerii Bielskiej BWA.

 Galeria Bielska BWA mieści się w budynku wzniesionym jako pawilon wystawowy w 1960 r. z inicjatywy lokalnego środowiska artystycznego. Stoi on w miejscu zburzonej przez Niemców w 1939 r. synagogi. Od 1994 r. galeria należy do samorządu Bielska-Białej. (PAP)

 

autor: Marek Szafrański

 edytor: Paweł Tomczyk

 szf/ pat/

Czytaj więcej