Czytasz: Najmłodszy poseł z afro na głowie

Najmłodszy poseł z afro na głowie

Po ostatnich wyborach w Republice Czeskiej zafascynowała mnie informacja o najmłodszym pośle w historii Czech – pisze nasz Czytelnik.

Czytając wiele komentarzy w polskiej prasie, właściwie poza bardzo ciekawym artykułem w „Polityce”, widzę słabą albo średnią orientację w sprawach czeskich… A być może byłby to ciekawy przyczynek do opisu wyborów w Czechach ze strony pewnej ciekawostki.

Zaczarował młodych wyborców

Dominik Feri, kiedy miał 18 lat został radnym w nieco ponad 50 tysięcznym mieście Teplice w północnych Czechach. W ostatnich wyborach w Republice Czeskiej został najmłodszym posłem w czaskiej historii. 21 letni Dominik Feri z afro na głowie zaczarował młodych wyborców, wykorzystując portale sieci socjalnych, na których śledzą go dziesiątki tysięcy ludzi. Wydaje się, że to między innymi dzięki niemu partia TOP 09, z której posłem został także książę Karel Schwarzenberg, dawny kanclerz prezydenta Vaclava Havla, jego doradca, były minister Spraw Zagranicznych i pomimo wieku nadal bardzo popularna postać wśród młodych prażan, dostała się do parlamentu Republiki Czeskiej. Sama TOP 09 będzie miała tylko 7 posłów i zdobyła nieco ponad 5,3 %, ale próg wyborczy przekroczyła dzięki swemu najmłodszemu posłowi.

Kiedy okazało się, że został posłem napisał: ”Szaleni, zrobiliście ze mnie najmłodszego posła w historii!!! Dziękuję wszystkim!”

Śledzi go ponad 81 tysięcy osób

Ten młodzieniec z etiopskimi korzeniami od młodości mieszka w Czechach, choć urodził się zagranicą w 1996 roku. Z partią TOP 09 związany jest od 2015 roku. Szybko zdobył popularność swoimi błyskotliwymi tekstami, opiniami i opisami rzeczywistości. Jego profil śledzi ponad 81 tysięcy osób. Tuż po wyborach obiecał swoim wyborcom, że nie będzie “aroganckim kretynem”. To wideo zdobyło serca internautów.

Dominik Feri jest bez wątpienia miłośnikiem sieci socjalnych, o czym może świadczyć jego książka, którą wydał w 2016 roku: “Jak lajkowaliśmy”. Jakim będzie posłem, pewnie zobaczymy z czasem. Sam mówi, że “to będzie show, show w dobrym tego słowa znaczeniu”.

Czytaj więcej