Czytasz: Olbrzym z Jaworzna, czyli najmłodsze dziecko Tauronu

Olbrzym z Jaworzna, czyli najmłodsze dziecko Tauronu

Oficjalne przemówienia, uroczyste rozpoczęcie montażu serca i porozumienie. Jaworznicki olbrzym będzie wspierany przez Polski Fundusz Rozwoju.

TAURON Polska Energia podpisał z Polskim Funduszem Rozwoju porozumienie określające zaangażowania w realizację budowy nowego bloku energetycznego 910 MW w Jaworznie. W spotkaniu uczestniczyła szefowa rządu, Beata Szydło. 

Polska ma być bezpieczna i nowoczesna

W kontekście tego wydarzenia premier mówiła m.in., że rząd jest w trakcie realizacji bardzo ambitnego i odważnego programu gospodarczego, który w trakcie ogłaszania był często przyjmowany nieprzychylnie; pojawiały się głosy, że tego nie da się zrobić, że Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju nie zadziała.

- Wystarczyło kilkanaście miesięcy, byśmy mogli naocznie przekonać się, że to rzeczywiście działa. Tegoroczne wskaźniki gospodarcze za pierwszy kwartał są imponujące. Można powiedzieć, że odnotowujemy je z satysfakcją. Polska w tej chwili jest drugim krajem w Unii Europejskiej, który ma tak dobre wskaźniki gospodarcze, a to jest zaledwie pierwszy kwartał - powiedziała premier Szydło.

 - Ale gdybyśmy dzisiaj powiedzieli sobie, że to nam wystarcza i nasze ambicje kończą się w tym momencie, to byłoby to nieporozumieniem. To zaledwie wskaźniki za pierwszy kwartał. One z jednej strony nas cieszą, pokazują, że idziemy dobrą drogą, że Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju jest tym rozwiązaniem, które od początku dobrze i konsekwentnie przygotowane sprawdza się - zaznaczyła szefowa rządu. Dodała również, że Polska ma być nowoczesna i bezpieczna. 

Jaworznicki blok jest częścią programu gospodarczego, który ma zagwarantować obywatelom bezpieczeństwo.

- Energetyka to przecież krwiobieg gospodarczy - komentowała Szydło. 

- Inwestycja Jaworzno 910, która nie jest projektem łatwym. W znacznej części oporów nie udałoby się przełamać, gdyby nie determinacja wielu ludzi, by zrealizować kluczowy cel, jakim jest budowa suwerenności energetycznej – komentował prezes zarządu TAURON Polska Energia, Filip Grzegorczyk. 

W dzień dziecka Grzegorczyk podkreślał, że blok 910 to ich najmłodsze, choć dość duże dziecko. Wszyscy mają nadzieję, że będzie w pełni udane. 

Będą wspierać 

- Budowa bloku o mocy 910 MW w Jaworznie jest obecnie największą inwestycją realizowaną w ramach ambitnego programu inwestycyjnego Grupy – podkreślał Grzegorczyk.

>> BLOK ENERGETYCZNY 910 MW W JAWORZNIE << 

Nowa Strategia Grupy TAURON na lata 2016-2025 zakłada, że realizacja budowy bloku 910 MW w Jaworznie będzie prowadzona w nowej formule finansowania polegającej na obejmowaniu udziałów spółki Nowe Jaworzno Grupa Tauron przez partnerów zewnętrznych. 

Podpisane dzisiaj porozumienie reguluje kluczowe warunki potencjalnej współpracy oraz wyraża chęci obu stron do dalszych negocjacji. Przystąpienie funduszy do projektu będzie uzależnione od wyników szczegółowej analizy. PFR wyraził wstępne zainteresowanie zainwestowaniem 880 mln zł.

Nowy blok energetyczny o mocy 910 megawatów, powstający w należącej do Grupy Tauron Elektrowni Jaworzno III, ma być oddany do eksploatacji w listopadzie 2019 r. W sumie budowa ma kosztować 6,2 mld zł.

Do tej pory obserwowaliśmy, jak chłodnia wchodząca w skład bloku rośnie i nabiera kształtów. Teraz czas na serce. Aby uruchomić turbinę, najpierw trzeba odpowiednio ustawić stojaki, które będą ją podtrzymywać. Ich montaż zainicjowała premier Szydło wspólnie z prezesem Tauronu.

Stojaki łożyskowe będą podtrzymywać 40 metrowy wał turbiny, który będzie wirował z prędkością 50 obrotów na sekundę. Od ustawienia stojaków będzie zależało to, jak w przyszłości będzie pracowała turbina. Cały montaż zakończy się wiosną 2018 r. w skład instaliacji wejdą również układy pomocnicze. 

Czytaj więcej