Czytasz: Najlepsze seriale 2016 roku
Jakie seriale najchętniej oglądaliśmy w mijającym roku?

Nadeszły czasy seriali, a my staliśmy się serialowym społeczeństwem. Co rusz powstają nowe produkcje, które wciągają i przez które zarywamy całe noce. Są pełne akcji i krótkie, dobrze wpisują się więc w nasz obecny styl życia. Zobaczcie, jakie seriale były najchętniej oglądane i najczęściej ściągane w mijającym roku.

Serwis TorrentFreak zrobił podsumowanie roku na torrentach. "Zwycięzcą" po raz piąty z rzędu jest:

Gra o tron

Pierwszy sezon rozpoczął się pięć lat temu. Krytyka zareagowała z radością, a jedyną kontrowersją, jaką wzbudzał ten serial, były często pojawiające się przemoc i nagość. Fanów zaczęło przybywać, a drugi odcinek czwartego sezonu został ściągnięty 1,5 miliona razy w ciągu jednej doby! Jeszcze przed premierą piątego sezonu, po sieci śmigały już cztery pierwsze odcinki serii. Średnia oglądalność szóstej serii w Stanach Zjednoczonych to 23,3 mln., o 15 proc. więcej niż poprzedni sezon. W Polsce wyniosła ona 110 tys., co stanowi o 23 tys. oglądających więcej niż w poprzednim sezonie. Serial zakończy się w 2018 roku.

The Walking Dead

Jakbyśmy się zachowali w skrajnie trudnych sytuacjach, w społeczeństwie pozbawionym struktur? Taki postapokaliptyczny świat opanowany przez zombie zaproponowali twórcy „Żywych trupów”. Bohaterowie szukają schronienia i uciekają z dala od hord zombie, czyli szwendaczy. Ci z kolei atakują każdą żywą istotę. Jej ugryzienie będzie śmiertelne i spowoduje przemianę w potwora. Grupa musi utrzymać się przy życiu i stawić czoła innym ludziom, którzy przetrwali po katastrofie. Planowanych jest siedem sezonów serii.

Westworld

W Polsce oglądamy od października tego roku. Wiadomo już, że stacja HBO zamówiła także drugi sezon. Akcja serialu dzieje się futurystycznym parku rozrywki Westworld, zaludnionym przez hosty obdarzone sztuczną inteligencją i kontrolowane przez obsługę parku. Głównie przez dr Roberta Forda (granego przez Anthonego Hopkinsa), wizjonera, który dąży do celu za wszelką cenę. W końcu dochodzi do awarii, po której roboty wpadają w morderczy szał.

The Big Bang Theory

Czyli teoria wielkiego podrywu. To komedia, w której mamy geniuszy w naukach ścisłych i grach komputerowych. Ich relacje damsko-męskie są za to kompletną katastrofą. Bohaterowie to dwóch współlokatorów geniuszy, ich blond sąsiadka, która jest kelnerką, ale marzy by zostać aktorką. Są też przyjaciele: inżynier lotnictwa i astrofizyk. Głównym hobby panów są komiksy, filmy sci-fi, gry komputerowe oraz internet. No, ale jest też Penny ze swoim zdrowym rozsądkiem, co w zestawieniu z męską czwórcą, daje komiczny efekt.

Trzy główne gwiazdy serialu, przez pierwsze trzy sezony, zarabiały co najwyżej 60 tys. dolarów za odcinek. Ich pensje wzrosły tak, że w siódmym sezonie, stawki sięgnęły 350 tys. dolarów. Za odcinek.

Wikingowie

Akcja serialu rozgrywa się w Skandynawii u schyłku VIII wieku. Wiking Ragnar Lodbrok jest sfrustrowany polityką lokalnego jarla Haraldsona, który co roku wysyła wojowników na wyprawy na wschód, który – jak ocenia Lodbrok – jest uboższy, niż ziemie na zachodzie. Prosi szkutnika Flokiego o zbudowanie łodzi, dzięki której udaje im się dopłynąć do Anglii. Panujący jarl widząc zdolności przywódcze i organizacyjne oraz powodzenie pierwszej wyprawy na obce ziemie Lodbrocka, czuje zazdrość, a jednocześnie obawy o własną pozycję i autorytet. Chce pozbyć się rywala, ale ginie w walce. Ragnar zostaje jarlem i staje się ucieleśnieniem nordyckiej tradycji i oddania się bogom. Legenda mówi, że jest on bezpośrednim potomkiem Odyna, boga wojny i wojowników.

A polskie seriale?

Na Śląsku najchętniej oglądany był „Belfer”, który zebrał pozytywne recenzje. Fabuła opiera się na morderstwie młodej dziewczyny. Do Dobrowic przyjeżdża Paweł Zawadzki, nauczyciel języka polskiego, który na własną rękę podejmuje śledztwo w sprawie śmierci uczennicy miejscowej szkoły średniej. Scenariusz napisał Jakub Żulczyk. Na ekranie Maciej Stuhr w roli głównej, ale też Magdalena Cielecka czy Łukasz Simlat. Trwają już prace nad drugą serią „Belfra”.

A Wy jakie seriale oglądaliście w tym roku najchętniej?

Czytaj więcej