Czytasz: TOP 10: Najlepsze plaże w woj. śląskim

TOP 10: Najlepsze plaże w woj. śląskim

Wybraliśmy najciekawsze miejsca do plażowania w woj. śląskim.

Największe fale wakacyjnych upałów dopiero przed nami. Co robić, gdy słońce praży? Jedni szukają cienia i ochłody (polecamy nasze zestawienie najlepszych basenów w woj. śląskim), inni natomiast wolą się opalać. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy zestawienie najlepszych plaż w woj. śląskim. Morza co prawda u nas nie ma, nie zmienia to jednak faktu, że miłośnicy "plażingu" mają spory wybór. Gdzie plażować w woj. śląskim? Zobaczcie.

Najlepsze plaże w woj. śląskim: Pogoria

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć dąbrowskiej Pogorii. Hitem frekwencyjnym każdego lata jast plaża przy Pogorii III, która przeżywa prawdziwe oblężenie każdego słonecznego weekendu. Mniej popularna jest plaża przy Pogorii I, a przy Pogorii IV mamy plażę nieoficjalną i dziką.

"Pojezierze Dąbrowskie" to obecnie ulubione miejsce rekreacji i wypoczynku mieszkańców Zagłębia. Gości przyjmują hotele i pensjonaty, czynne są restauracje i puby. Bogata jest oferta zarówno dla plażowiczów, jak i miłośników sportów wodnych.

Najlepsze plaże w woj. śląskim: Dolina Trzech Stawów

Plaża znajduje się także przy jednym ze stawów w katowickiej "dolinie". Nie jest co prawda ogromna, a w tym sezonie nie można się również kąpać w przylegającym do niej zbiorniku, nie mniej jednak latem jest niezwykle popularna.  No i w "dolinie" można połączyć przyjemne z pożytecznym, a zatem dojechać na plażę np. rowerem czy na rolkach.

Dobrze w lecie w Dolinie Trzech Stawów także miłośnikom sportów wodnych, którzy mogą skorzystać z oferty działającej tutaj przystani wodnej (do wyboru: łódki, kajaki, rowery wodne czy deski surfingowe). Dolina jest niezmiennie jednym z najpopularniejszych miejsc rekreacji katowiczan (i nie tylko).

Najlepsze plaże w woj. śląskim: Starganiec

Innym, nieco mniej popularnym niż Dolina Trzech Stawów, miejscem jest Starganiec - zbiornik wodny na granicy Mikołowa i Katowic (ale w granicach administracyjnych tego pierwszego). Wielkim atutem Stargańca jest także położenie. Zbiornik jest otoczony lasem, który przecinają ścieżki rowerowe. Dodatkowo - przy zbiorniku funkcjonuje także (nieoficjalnie) plaża nudystów.

Najlepsze plaże w woj. śląskim: Sosina

Zalew Sosina to jedno z ulubionych miejsc letniego wypoczynku mieszkańców Jaworzna. Zachodni brzeg jeziora został zagospodarowany przez Ośrodek Wypoczynkowo-Rekreacyjny „Sosina”. Wczasowicze mogą skorzystać ze strzeżonego kąpieliska, piaszczystej plaży, wypożyczalni sprzętu sportowo-rekreacyjnego, domków wypoczynkowych, zaplecza gastronomicznego czy pola biwakowego.

Najlepsze plaże w woj. śląskim: Nakło-Chechło

Letnim hitem na terenie powiatu tarnogórskiego jest zbiornik Nakło-Chechło. Ponad 90 hektarów powierzchni przyciąga nad wodę w okresie wakacyjnym tysiące ludzi. Znajdą tam coś dla siebie zarówno miłośnicy sportów wodnych, jak i plażowicze. A dodatkowo brzegi porastają lasy sosnowe, które są doskonałym miejscem na spacery.

Najlepsze plaże w woj. śląskim: Łąka

Jezioro Łąka w pobliżu wsi o tej samej nazwie, a także Pszczyny to ciekawa alternatywa dla plaż typowo miejskich. Znajduje siętam ośrodek ze strzeżonym kąpieliskiem oraz oczywiście plażą. Można tam wypożyczyć także sprzęt pływający.

Najlepsze plaże w woj. śląskim: Balaton

Balaton na Śląsku? Owszem, nie chodzi o ten węgierski. Na terenie ponad 50 hektarów w Wodzisławiu Śląskim znajduje się atrakcyjne miejsce wypoczynkowo-rekreacyjne. Teren jest położony niedaleko centrum miasta i otoczony bogatym drzewostanem. Jest oczywiście zbiornik wodny, a tam mamy do dyspozycji wydzieloną piaszczystą plażę, która co roku przyciąga wielu głodnych słońca i atrakcji wodnych mieszkańców powiatu wodzisławskiego i okolic.

Najlepsze plaże w woj. śląskim: Siamoszyce

Malowniczy Zalew Siamoszycki, posiadający piaszczyste dno, stanowi ulubione miejsce wypoczynku mieszkańców Zawiercia i okolic. Tłoczno jest tu latem oraz w ciepłe weekendy. Oprócz zażywania kąpieli oraz uprawiania sportów wodnych, amatorzy aktywnego wypoczynku korzystają także z uroków wędkarstwa.

Najlepsze plaże w woj. śląskim: Zielona

Akweny w Kaletach Zielonej stanowią wielką atrakcję w okresie letnim. Piaszczyste plaże sprzyjają wypoczynkowi nad wodą, ściągając do Zielonej zarówno pobliskich mieszkańców, jak i przyjezdnych z nieco dalszych rejonów. To popularne miejsce posiada bazę turystyczno-wypoczynkową, na którą składają się domki campingowe, zajazd oraz pole namiotowe.

Najlepsze plaże w woj. śląskim: Paprocany

Jezioro Paprocańskie zlokalizowane jest w południowo-zachodniej części Tychów, w dzielnicy Paprocany. Przy północno-wschodnim brzegu jeziora powstał ośrodek wypoczynkowy z dobrze rozwiniętym zapleczem. Są tu m.in. strzeżone kąpielisko, oryginalny pomost spacerowy, wypożyczalnia sprzętu wodnego, boiska do piłki nożnej, siatkówki i koszykówki, kort tenisowy oraz, rzecz jasna - plaża.

A nudyści?

Oprócz typowego "plażingu" w województwie śląskim nieoficjalnie funkcjonują również miejsca, gdzie chętnie opalają się nudyści. Internauci wśród popularnych miejsc dla nudystów wymieniają m.in. Zalew Chechło-Nakło i Zalew Pogoria IV, a także Starganiec. Nudyści widywani są również nad zalewem Łysina i na plaży nad Sołą w Kętach.

Czytaj więcej