Czytasz: Nagonka na Gierka? Będzie manifestacja!

Nagonka na Gierka? Będzie manifestacja!

Komunista może być dobry i zły. Jak każdy. A, że Edward Gierek należał do tej pierwszej grupy, udowodnić chce sosnowiecka lewica. Szykuje manifestację w obronie Pierwszego Sekretarza.

 „Od czasu do czasu w sprawie oceny dekady Edwarda Gierka głos zabierają prawicowi aktywiści, próbujący wymazywać z historii życiorysy osób związanych z lewicą. Niestety, nagonka na ikonę Zagłębia Dąbrowskiego znów przybrała na sile. Zgodnie z nowym prawem, uchwalonym przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, z przestrzeni publicznej muszą zniknąć nazwy obiektów użyteczności publicznej, odwołujące się do postaci związanych z Polską Rzeczpospolitą Ludową” - napisała w liście do mieszkańców Sosnowca tutejsza lewica.

Dlaczego jej przedstawiciele bronić chcą zmarłego 16 lat temu byłego I-go sekretarza PZPR?

Odbiorą Gierkowi rondo?

Chodzi o tzw. dekomunizację. Ustawa przewiduje, by z polskich miast i miejscowości zniknęły wszystkie nazwy ulic, skwerów, placów, które nawiązują do komunizmu w Polsce. W Sosnowcu, niemal samym centrum stolicy Zagłębia, od lat funkcjonuje zaś rondo nazwane imieniem Edwarda Gierka. Zgodnie z ustawą, władze miasta powinny je „przechrzcić” do 1 września tego roku. Ale nie chcą. - Bo Gierek to zasłużony mieszkaniec – przekonywał kilka dni temu prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Ankieta i wielka manifa na Patelni

Zgodę na pozostawienie ronda Gierkowi wyrazić musi jednak IPN. - Z tego względu postanowiliśmy głos oddać także mieszkańcom. Jeśli i oni, mam nadzieję w znacznej większości, opowiedzą się za takim rozwiązaniem, nasze żądanie będzie silniejsze – przekonuje Chęciński. Dodaje, że do skrzynek pocztowych sosnowiczan trafiły już ankiety z pytaniem: „Czy uważasz, że Edward Gierek zasługuje na upamiętnienie w przestrzeni publicznej Sosnowca poprzez nazwanie ronda lub ulicy jego nazwiskiem?”. Teraz „swoje” dołożyć chce też sosnowieckie SLD i Federacja Młodych Socjaldemokratów. Na najbliższy poniedziałek ich przedstawiciele zapowiadają manifestację. O godzinie 12 rozpocznie się ona na sosnowieckiej Patelni. Potrwa do 16.

„Gierek wiele dla nas zrobił”

- Edward Gierek 40 lat temu tchnął w Sosnowiec nowe życie, dzisiaj musimy pomóc zachować o tym pamięć dla następnych pokoleń! - mówią wspólnym głosem Tomasz Niedziela z SLD i Michał Wcisło z FMS. Przypominają, że były I sekretarz ma już tytuł Honorowego Obywatela Miasta Sosnowca. Przypominają także jego zasługi dla miasta. - W okresie jego rządów w Polsce w Sosnowcu wybudowano zespół przychodni specjalistycznych przy ul. Wawel, oddano do użytku halę widowiskowo-sportową przy ul. Żeromskiego, przeniesiono do Sosnowca Wydział Filologiczny UŚ, powołano Wydział Techniki UŚ (obecnie Wydział Informatyki i Nauki o Materiałach) i Wydział Nauk o Ziemi UŚ, przyłączono do Sosnowca Kazimierz Górniczy, Porąbkę, Maczki, Klimontów oraz Zagórze – wyliczają organizatorzy manifestacji.

A i to nie koniec. Przypominają m.in., że dzięki Gierkowi otwarto nową siedzibę biblioteki, krytą pływalnię przy ul. Żeromskiego, wyremontowano Teatr Zagłębia. - Czy to za mało, by zostawić Gierkowi rondo? - zapytają w najbliższy poniedziałek.

Czytaj więcej