Czytasz: Duchowi Uzdrowiciele: Ministerstwo Zdrowia mija się z prawdą [aktualizacja]

Duchowi Uzdrowiciele: Ministerstwo Zdrowia mija się z prawdą [aktualizacja]

Czy w polskich szpitalach będzie duchowe uzdrawianie? Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, ale Duchowi Uzdrowiciele pokazują dokumenty.

W związku z publikacją, która ukazała się na stronie internetowej Polskiego Stowarzyszenia Duchowych Uzdrowicieli, Ministerstwo Zdrowia rozwiało watpliwości.

Przypomnijmy, chodzi o to, że wiceminister zdrowia Józefa Szczurek Żelazko spotkała się z Duchowymi Uzdrawicielami i rozmawiała z nimi o wprowadzeniu ich do Publicznej Służby Zdrowia.

Pisaliśmy o tym: duchowi uzdrowiciele będą w szpitalach

O tym spotkaniu poinformowało na swojej stronie internetowej Polskie Stowarzyszenie Duchowych Uzdrowicieli.

Napisali, że celem spotkania przedstawiciele Zarządu PSDU Antoniego Przechrzty oraz Bogumiły Kubalańcy z wiceminister zdrowia Józefą Szczurek Żelazko było zapoznanie pani minister z metodą duchowego uzdrawiania oraz omówienie możliwości wprowadzenia tej metody do publicznej służby zdrowia.

„Pierwsze kroki już mamy za sobą, przełamujemy lody, okazuje się, że wiele osób w Ministerstwie i Rządzie nie wie na czym ta metoda polega i potrzeba więcej rozmów i prezentacji, aby oswoić Ministerstwo z dobrodziejstwami tej formy terapii. Mam nadzieję, że będzie więcej spotkań i że w końcu pacjenci będą mogli skorzystać z uzdrowicieli w służbie zdrowia.”-  napisali Duchowi uzdrowiciele.

 Po tym, jak w sieci zawrzało, Ministerstwo Zdrowia zajęło stanowisko:

"Wczesną wiosną 2017 r. Pani Poseł Józefa Szczurek-Żelazko spotkała się z przedstawicielami Polskiego Stowarzyszenia Duchowych Uzdrowicieli w biurze poselskim w Bochni w ramach dyżuru poselskiego. Temat rozmowy nie był wcześniej ustalany.

Pani Poseł Józefa Szczurek-Żelazko w trakcie rozmowy poinformowała, że NFZ finansuje świadczenia opieki zdrowotnej, które zostały zakwalifikowane do wykazu świadczeń gwarantowanych na zasadach określonych w ustawie. Poinformowała również, że realizując politykę zdrowotną państwa, minister zdrowia kieruje się zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM) – dowodów takich dostarczają wyniki badań eksperymentalnych oraz badań obserwacyjnych, jak i zasadami oceny technologii medycznych (HTA), co zapewnia przejrzystość i racjonalność podejmowanych decyzji o alokacji środków publicznych. Brak jest takich dowodów w odniesieniu do metod wskazywanych przez PSDU, o czym przedstawiciele stowarzyszenia zostali poinformowani podczas spotkania.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami gwarantowane świadczenia opieki zdrowotnej są udzielane zgodnie ze wskazaniami wiedzy medycznej z wykorzystaniem metod diagnostyczno-terapeutycznych innych niż stosowane w medycynie niekonwencjonalnej, ludowej lub orientalnej." - napisano na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.

Po publikacji tego artykułu otrzymaliśmy mejla od  pana Antoniego Przechrzty, prezesa Zarządu Stowarzyszenia Duchowych Uzdrowicieli, w którym zaprzeczył przytoczonym wyżej informacjom Ministerstwa Zdrowia.

"Pani Minister mija się z prawdą, jeżeli mówi, że nie przyszliśmy do niej jako do p. Minister i nie określiliśmy wcześniej tematu rozmowy (...). Również nieprawdą jest, że nas poinformowała w czasie spotkania, że takimi tematami się nie zajmuje Ministerstwo.

Naszym celem spotkania było umożliwienie dostępu bezpłatnego pacjentom, których może nie być stać na skorzystanie w ramach publicznej służby zdrowia z duchowego uzdrawiania jako pomocnej metody terapeutycznej  wspierającej powrót do zdrowia.

Uzdrawianie to wsparcie  w powrocie do zdrowia a nie cudotwórstwo. (...)" -napisał Antoni Przechrzta.

 

Czytaj więcej