Czytasz: Minister Gliński w Koszęcinie?
Resort kultury dołoży do utrzymania Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".

- W środę w Koszęcinie podpisana zostanie umowa ws. współfinansowania Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” - taką informację na Twitterze podał Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego. 

 

17 maja zaplanowano uroczyste podpisanie umowy w siedzibie Zespołu " Śląsk " w Koszęcinie. Swój udział zapowiedział Robert Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny z siedzibą w Koszęcinie to wojewódzka instytucja kultury prowadzona przez Urząd Marszałkowski woj. śląskiego. Resort przez trzy lata dołoży do utrzymania zespołu po 5 mln zł. 

Długa Droga do współfinansowania 

Władze woj. śląskiego w ostatnich latach parokrotnie zwracały się do Ministerstwa Kultury o współfinansowanie prowadzenia różnych instytucji, również zespołu „Śląsk”. We wrześniu ub. roku ministerstwo odpowiedziało, wyrażając wolę wypracowania szczegółów współpracy jedynie przy prowadzeniu zespołu.

Na początku grudnia marszałek woj. śląskiego zaproponował ministrowi kultury współprowadzenie zespołu w proporcjach: ministerstwo – 49 proc. dotacji (10,78 mln zł), samorząd – 51 proc. dotacji (11,22 mln zł).

W odpowiedzi ministerstwo zobowiązało się zapewnić zespołowi środki finansowe w wysokości 5 mln zł na rok. Na etapie wcześniejszych uzgodnień samorząd woj. śląskiego akcentował m.in., że zależy mu, aby „Śląsk” pozostał jednostką województwa, a środki ministerstwa służyły poszerzeniu oferty artystycznej i edukacyjnej zespołu.

Kolejna narodowa instytucja kultury 

Ministerstwo współprowadzi na terenie naszego województwa dwie instytucje kultury, spośród trzydziestu na terenie kraju. Są to: Muzeum Śląskie w Katowicach oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach.

Według władz regionu wśród potrzeb „Śląska” jest m.in. zatrudnienie dodatkowych osób w działającym przy zespole Centrum Edukacji Regionalnej, finansowanie dowozu do Koszęcina osób zainteresowanych ofertą Centrum, poszerzenie oferty artystycznej i edukacyjnej zespołu oraz odpowiednia promocja, a także stworzenie nowej ekspozycji historycznej w koszęcińskim pałacu.

Czytaj więcej