Czytasz: Marsz Pamięci o Zgodzie
Uroczystości upamiętniające ofiary Tragedii Górnośląskiej już w ten weekend. Wśród nich Marsz na Zgodę

Uroczystości upamiętniające ofiary Tragedii Górnośląskiej, która w latach 1945-48 dotknęła kilkadziesiąt tysięcy represjonowanych mieszkańców regionu, odbędą się w najbliższy weekend na Górnym Śląsku i Opolszczyźnie. Wśród zaplanowanych wydarzeń jest Marsz na Zgodę.

W 2009 roku Ruch Autonomii Śląska zainicjował marsz jako formę hołdu dla ofiar tragedii. W tym roku, w sobotę, uczestnicy marszu już po raz dziewiąty przejdą ok. 10-kilometrową trasą z Katowic, przez Chorzów, do Świętochłowic, gdzie znajdował się obóz, w którym m.in. przetrzymywano Ślązaków.

Wcześniej obóz w Świętochłowicach-Zgodzie był filią hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Potem podlegał Urzędowi Bezpieczeństwa Publicznego, od 1945 r. trafiali m.in. Ślązacy podejrzewani o wrogi stosunek do władzy i żołnierze AK. Osadzane tam osoby nazywano "zbrodniarzami faszystowsko-hitlerowskimi". Liczba śmiertelnych ofiar obozu szacowana jest na blisko 2 tys. Ludzie ginęli z powodu tragicznych warunków sanitarnych, chorób, niewolniczej pracy i nieludzkiego traktowania.

Marsz na Zgodę 2017 - trasa

Wymarsz rozpoczyna się o godz. 10.00. Dystans - 10 km, 2,5h.

Trasa: Katowice - ul. Gliwicką, Wielkie Hajduki - ul. Armii Krajowej, Świętochłowice - ul. Katowicką i Wojska Polskiego.

Po uroczystościach gorący posiłek w pobliskiej szkole Salezjanów.

 

Czytaj więcej