Czytasz: Marsz Pamięci o Zgodzie
"Pamięć tej wielkiej tragedii jest jednocząca"

W sobotę odbył się kolejny marsz upamiętniający Tragedię Górnośląską. Marsz Pamięci o Zgodzie ruszył o godz. 10 z katowickiego placu Wolności, kilkadziesiąt jego uczestników pod bramę obozu w Świętochłowicach-Zgodzie doszło kilka minut przed południem.

Mimo mrozu frekwencja dopisała, po przejściu 10 kilometrów uczestnicy marszu złożyli kwiaty pod pamiątkowymi tablicami i wysłuchali przemówień gości. Wszyscy mówili o zgodzie i pojednaniu.

- Już po raz kolejny reprezentuję tutaj samorząd województwa śląskiego, ale kiedy nie pełniłem jeszcze tej zaszczytnej funkcji, też tutaj co roku byłem. W imię pamięci o tych, którzy zamiast wolności w 1947 roku znaleźli tutaj piekło – mówi członek zarządu Województwa śląskiego Henryk Mercik.

- Kiedy jakiś czas temu starłem się podsumować, najważniejsze rzeczy, które w mojej działalności samorządowej się działy, to doszedłem do wniosku, że jedną z nich jest ocalenie pamięci o Tragedii Górnośląskiej. Upomnieliśmy się o tę pamięć sami, ale nie odzyskaliśmy jej na zawsze, obowiązek przekazania jej dalszym pokoleniom spoczywa na nas – dodał. Mercik podkreślił także, że pamięć tej wielkiej tragedii jest jednocząca.

O pojednaniu i zgodzie mówił też wiceprezydent Świętochłowic Stanisław Korman.

- Jedyną winą mówiąc w cudzysłowie tych ludzi, którzy tu zginęli, było to, że ktoś uznał, że są gorsi. Pamiętajmy o tym, żeby tak jak nazwa tego miejsca wskazuje żyć w zgodzie – mówił.


Jerzy Gorzelik, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska podkreślał natomiast, że musimy być wrażliwi. - Obecny czas wymaga szczególnej wrażliwości na los prześladowanych ze względu na swoje etniczne czy narodowe pochodzenie. My Górnoślązacy pomni swoich doświadczeń historycznych zobowiązani jesteśmy do tej wrażliwości w sposób szczególny-mówił. - Państwa obecność w tym miejscu, pod tą bramą jest świadectwem tej wrażliwości, za co dziękuje – dodał.

Wiceprezydent Świętochłowic podczas Marszu na Zgodę zaprosił także wszystkich 10 lutego do Muzeum Powstań Śląskich, gdzie odbędzie się projekcja dwóch filmów opowiadających o Tragedii Górnośląskiej.

Przypomnijmy coroczny marsz organizowany przez RAŚ ma na celu upamiętnienie więźniów sowieckich i polskich komunistycznych obozów koncentracyjnych, deportowanych do ZSRR i wszystkich innych ofiar Tragedii Górnośląskie.

Czytaj więcej